Tradiční boží milosti podle valašského šéfkuchaře

Kromě beránka si letos na Velikonoce upečte ještě křehounké a sladké boží milosti. Jejich příprava je snadná a pochutnají si na nich nejen koledníci. Ostatně tohle skvělé cukroví, které se jen rozplývá na jazyku, si můžete připravit kdykoli během roku!

Boží milosti s créme fraiche
Boží milosti s créme fraiche. Foto: www.valachy.cz

„K velikonočním svátkům tradičně patřilo různé obřadní pečivo: na svátečně prostřeném stole nemohl chybět beránek, mazanec, jidáše ani takzvané boží milosti. Sladké kousky tohoto křehkého cukroví zároveň sloužily jako vhodné malé pohoštění pro koledníky. A protože jsou boží milosti jednoduché na přípravu, levné, a navíc vypadají efektně, není divu, že jsou oblíbené dodnes,“ připomíná typické velikonoční (anebo masopustní) pečivo šéfkuchař Tomáš Kunovský, šéfkuchař Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích, který doporučuje podávat boží milosti pro vyvážení příjemné sladké chuti se zakysanou smetanou nebo creme fraiche, dekorovanou drcenými vlašskými ořechy, anebo je jen podávat se silnou kávou.

Recept: Boží milosti s créme fraiche

Suroviny: 

 • 300 g hladké mouky
 • 75 ml smetany na šlehání (33%)
 • 75 ml kysané smetany
 • 50 ml rumu (4 polévkové lžíce)
 • nastrouhaná kůra z limetky
 • 1 lžička soli
 • rostlinný olej na smažení
 • moučkový cukr na obalení

Postup:

 1. Do mísy nasypeme mouku, přilijeme rum, smetanu na šlehání a zakysanou smetanu (alternativou může být podmáslí nebo zákys). Směs propracujeme vařečkou nebo rukou, a to tak dlouho, až se začnou na povrchu tvořit puchýřky. Dochutíme kůrou z limetky a osolíme. Pak necháme těsto asi 1/2 hodiny odstát při pokojové teplotě a znovu vypracujeme. Následně necháme těsto znovu odstát, aby si lepek obsažený v mouce odpočinul a těsto se dalo dobře válet a netrhalo se.
 2. Těsto rozválíme na plát tenký asi 2 mm. Z těsta postupně odkrajujeme obdélníky o velikosti asi 6×4 cm, do nichž následně uděláme dovnitř nožem dvě rýhy tak, aby okraje těsta zůstaly vcelku.
 3. V hrnci rozehřejeme olej a obdélníky z těsta do něj postupně vkládáme. Smažíme dozlatova zhruba 20 sekund po každé straně, poté jednotlivé kousky vyndáme a hned rozložíme na plech pokrytý papírovým ubrouskem. „Chvíli počkáme, dokud papír nevsaje přebytečný tuk. Ještě teplé boží milosti pak obalíme v moučkovém cukru. Jen tak se cukr dobře vsákne dovnitř,“ radí šéfkuchař Tomáš Kunovský ze Spa hotelu Lanterna.
 4. Jednotlivé kousky obalené v cukru necháme rozložené na plechu vychladnout. Čerstvé jsou nejkřupavější!

Tip šéfkuchaře Tomáše Kunovského: „Servírování můžeme zpestřit miskou créme fraiche, do které se boží milosti namáčejí. Do créme fraiche můžeme navíc přidat vlašské ořechy nebo med.“  A jak se dá créme fraiche připravit doma? „Do misky nalijeme 1 díl smetany ke šlehání a 1 díl kysané smetany. Promícháme a necháme stát zakryté v lednici 24 hodin. Poté vyšleháme. Případně můžeme créme fraiche také koupit, je to druh zakysaného výrobku,“ dodává na závěr šéfkuchař Tomáš Kunovský ze Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

Restaurace Spa hotel Lanterna
Restaurace Spa hotel Lanterna. Foto: www.lanterna.cz

Pozvánka za gastro zážitky

Šéfkuchař Spa hotelu Lanterna Tomáš Kunovský pochází z Valašska a velmi dobře zná a rád vaří zdejší regionální kuchyni. Své zkušenosti ale sbíral i ve světě – například ve Skotsku, kde strávil 15 let a kde se specializoval hlavně na přípravu dezertů. V současné době je šéfkuchařem Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích, který je díky komorní atmosféře, klidné lokalitě, špičkovým wellness službám a moderní krajové gastronomii ideálním útočištěm pro náročné hosty vyhledávající pohodovou relaxaci a gastro zážitky v Beskydech. Pro náročné gurmány je v hotelu otevřena zážitková restaurace Vyhlídka, nabízející pětichodová menu snoubená s lahodnými víny, a pořádají zde také vyhlášené tematické gastronomické akce, jako je například Noc bílých lanýžů nebo Michelinské galavečeře při každoročním podzimním Karlovském gastrofestivalu. V hotelovém L-Spa najdete bazén, saunový svět a bohatou nabídku exotických masáží nebo beauty salon.

Více informací najdete na www.lanterna.cz

Zdroj informací: www.valachy.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*