Do vánočky letos zapečte i minci pro zdraví!

Pletenec, jak se kdysi vánočce říkalo, byl vždy symbolem života a plodnosti. Svým tvarem připomínal Ježíška v peřince. Podle tradice se do vánočky zapékal peníz – kdo ho našel, měl být v příštím roce bohatý, štědrý a zdravý.

Spa hotel Lanterna - Valašská vánočka
Tradiční valašská vánočka. Foto: www.lanterna.cz

„Vánočky se u nás pečou už od 18. století a liší se podle krajových zvyklostí. Kynuté pečivo, které mělo svým tvarem připomínat Ježíška zabaleného v peřince, bylo vždy symbolem života a plodnosti a nesmělo chybět na žádné Štědrovečerní tabuli. Kousek vánočky dostával dobytek ve stáji a podle pověry se házela i do studny, aby nevyschla. Až si budete letos vánočku připravovat, nezapomeňte do ní zapéct minci. Ten, kdo ji pak ve svém ukrojeném dílku objeví, bude totiž podle tradice v příštím roce nejen bohatý a štědrý, ale hlavně zdravý,“ říká pekařka a cukrářka Pavla Stoklasová z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Tady je její recept na tradiční valašskou vánočku.

Suroviny na 1 kus vánočky:

500 g hladké mouky, 385 g másla, 180 g moučkového cukru, 3 vejce, 40 g vanilkového cukru, 35 g droždí, 250 ml mléka, špetka soli, citronová kůra, rozinky (namočené předem v rumu nebo ve vodě), vlašské ořechy (nasekané), mandle (plátky), 1 dcl rumu

Spa hotel Lanterna - Valašská vánočka
Vyválejte stejně dlouhé prameny a položte je vedle sebe. Pleťte vždy shora dolů a zleva doprava až k tomu poslednímu. Foto: www.lanterna.cz

Postup:

  1. Droždí rozdrobte do větší misky a přilijte asi 100 ml vlažného mléka. Přidejte lžíci cukru a mouky, vše promíchejte a počkejte pár minut, až kvásek vzejde.
  2. Do velké mísy nasypte prosátou mouku, zbytek moučkového cukru, špetku soli, dva žloutky, 135 g změklého másla, vzešlý kvásek a zbylé mléko.
  3. Těsto vypracujte pomocí vařečky, aby se pěkně odlepovalo od stěn mísy.
  4. Do vypracovaného těsta přidejte rozinky, citronovou kůru, vlašské ořechy, případně i nastrouhanou pomerančovou kůru.
  5. Hotové těsto nechte asi 20 minut odpočinout, až vykyne.
  6. Těsto rozdělte na 6 bochánků a nechte ještě chvíli kynout.
  7. Z bochánků vyválejte stejně dlouhé prameny a položte je vedle sebe. Pleťte vždy shora dolů a zleva doprava až k tomu poslednímu. Vánočku přeneste na plech, potřete ji rozšlehaným vajíčkem a posypte plátky mandlí.
  8. Vánočku ještě nechte asi hodinu kynout a pak pečte při 165 °C přibližně 25 minut.

Tip Pavly Stoklasové: Po upečení vánočku potřete směsí ze zbylých surovin (250 g másla, 1 dcl rumu, 30 gramů vanilkového cukru a 100 gramů mletého cukru) a nechte ji zcela vychladnout.

Spa hotel Lanterna - Valašská vánočka
Vánočku posypte plátky mandlí. Foto: www.lanterna.cz

Tipy na vánoční pobyty na Valašsku

Vánoce v Beskydech (20. 12. – 25. 12. 2020)

Prožijte vánoční svátky letos úplně jinak – bez stresu, shánění dárků, uklízení, vaření… Zato obklopeni nádhernou přírodou CHKO Beskydy, klidem a tichem. Můžete sáňkovat, lyžovat, běžkovat – sjezdovky i běžecké tratě začínají nedaleko od hotelu. A na Štědrý den je lyžování na sjezdovce Horal zdarma! Také si můžete půjčit zdarma hole na nordic walking a vydat se po některé z mnoha značených turistických tras. Anebo můžete jen odpočívat ve wellness a užívat si skvělou gastronomii, jíž je Spa hotel Lanterna proslulý.

Štěpánský pobyt ve Spa hotelu Lanterna (25. 12. – 28. 12. 2020).

Jste zvyklí trávit Štědrý den doma, ale pak už by to chtělo vyrazit někam do přírody? Přijeďte s partnerem nebo celou rodinou na Štěpána do Velkých Karlovic a vychutnejte si všechny výhody, které Resort Valachy nabízí. Čeká tu na vás ochotný personál, krásné ubytování, zážitková gastronomie, sportovní vyžití i dokonalé wellness, to vše v kouzelných kulisách zasněžených Beskyd.

Silvestrovský pobyt (25. 12. 2020 – 2. 1. 2021)

Užijte si poslední dny roku 2020 v Resortu Valachy. Čeká vás mimo jiné možnost zalyžovat si každý den zdarma na sjezdovce Horal ve Ski areálu Razula vzdáleném jen 3,5 km od Spa hotelu Lanterna a relax v pohádkovém wellness. Prožijte nezapomenutelný silvestr v Beskydech přesně podle svých představ a vstupte do nového roku tím správným směrem.

Více na http://www.lanterna.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*