Festival japonského filmu EIGASAI 2024 vypukne 26. 2. v Kině Lucerna

Už 17. ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem POSTUPUJTE PODLE INSTRUKCÍ bude ve dnech 26. 2. – 3. 3. hostit pražské Kino Lucerna. Od pondělí do neděle divákům představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti.

Festival japonského filmu EIGASAI 2024 vypukne 26. 2. v Kině Lucerna (foto www.eigasai.cz)

“Japonsko a jeho kulturu se snažíme přibližovat všem návštěvníků festivalu Eigasai už 17.let. Letošní filmy nás zavedou do Japonska jako do země psaných i nepsaných pravidel. Způsob jakým tu vše funguje je pro nás někdy jen těžko pochopitelný. Na snad každou činnost existuje návod. Může se zdát, že to člověka zbavuje svobody, ale naopak v krizových situacích, kdy všichni postupují podle instrukcí, mohou naučená pravidla zachraňovat životy. Ale nemusíte se bát extrémně závažných témat, u letošních filmů se i dost nasmějete,” říká Klára Poskočilová, místopředsedkyně Česko-japonské společnosti a produkční festivalu.

Festival Eigasai letos uvede 7 filmů, jejichž hrdinové budou vrženi do zaběhnuté a fungující společnosti a bude jen na každém z nich jak se této výzvě postaví. Budou respektovat pravidla komunity nebo půjdou proti nim? Snímky představí prostředí japonské mafie jakuza, svět profesionálních hráčů šachů šógi, mizející svět starých obchodních arkád, ale i podvodníky všech typů a velikostí. Tedy taková zákoutí japonské společnosti, která i velmi zvídavému a bystrému turistovi zůstávají již z podstaty věci zcela skryta. A dojde i na tajemné nindži!

Festival japonského filmu EIGASAI 2024 vypukne 26. 2. v Kině Lucerna (foto www.eigasai.cz)

Program festivalu japonského filmu EIGASAI 2024:

Dvacetiletá Mio ve filmu Držím se světla (26. 2.) začíná svůj nový život ve víru Tokia, kam se svou tichou osobností nezapadá. Ve čtvrti, která kvůli nové výstavbě pro Olympijské hry 2022 dnes už neexistuje, nalézá své místo v párou prosyceném vzduchu veřejných lázní.

Ve filmu Navždy spolu (27. 2.) se starousedlíci nechtějí rozloučit s kdysi slavnou obchodní pasáží. Podvodník vydávající se za vnuka je srdečně přivítán a na místo oloupení stařenky objevuje svět laskavého přijetí nejen od ní, ale od celé místní komunity.

Japonské šachy šógi představují pro nás těžko porovnatelný fenomén. Duel mezi profesionálním hráčem a počítačovým programem můžete vidět ve filmu AWAKE: Probuzený (28. 2.). Chlapci, kteří se potkali poprvé ve škole, teď píší dějiny. Bude silnější lidský mozek nebo počítač?

Poklidnou pohodu rybářské rodiny naruší příchod biologické matky chlapce, který byl svěřen rodině do opatrovnictví. Obě ženy jsou pro dítě matkou. Která je v právu? A kdo o tom dokáže bez pochybností rozhodnout, uvidíte ve filmu Po soumraku (29. 2.).

Po propuštění z vězení se postarší jakuzák ve filmu Úžasný svět (1. 3.) nesmí k minulému způsobu života vrátit. Začít žít legálně přináší spoustu absurdních situací, vyvolaných jeho výbušnou povahou. Snímek přináší i zcela jiný pohled na majoritní japonskou společnost.

“Po loňském úspěchu snímku Dokonalé dny, jsme opravdu šťastní, že můžeme divákům představit oceňovaného herce Kódži Jakušo i v charakterově naprosto odlišné roli. Způsob, jakým dokáže beze slov vyjádřit emoce je naprosto dechberoucí,” dodává Klára Poskočilová.

Pět set let stará čajová miska od známého mistra by na trhu se starožitnostmi vyvolala ohromné pozdvižení, kdyby byla pravá. V bláznivé komedii Pořádný podvod (2. 3.), ale nemůžete věřit vůbec nikomu.

Dětským divákům představíme legendárního pětiletého raubíře Šinčana v animovaném filmu Šinčan a tajné umění nindžů (2. 3.), který nás z moderního světa přenese do vesnice, kde se zdánlivě zastavil čas. Jestli si ale někdo myslí, že japonské předškolní děcko má respekt k dospělým, tak se opravdu plete. Ale i děti dokáží společně zachránit svět.

Všechny filmy budou s českými a anglickými titulky a půjde o jejich jediné uvedení v ČR.

Mimo festival pak bude 3.3. uveden i snímek „Příslib Megumi“, který je pokusem o filmovou rekonstrukci únosu 13leté japonské dívky komunistickými agenty do Severní Koreji. Dívka byla unesena v roce 1977 a stejně jako blíže neznámé desítky či stovky dalších Japonců, je její osud dodnes nejasný.

Festival japonského filmu EIGASAI 2024 vypukne 26. 2. v Kině Lucerna (foto www.eigasai.cz)

Workshopy kaligrafie, origami, Divadlo kjógen, tanec i bubeníci

I letošní program nabídne Japonský den a to v sobotu 2. 3. od 10 do 17 hodin. V Galerii Lucerna se zájemci budou moci naučit skládat origami, vyzkoušet si psaní kaligrafie štětcem nebo výrobu talismanů pro štěstí. Většina workshopů bude zdarma a na stáncích bude k ochutnání japonské jídlo, sladkosti i zelený čaj. Sobotní odpoledne přinese představení tradiční japonské komedie v podání Divadla kjógen, taneční vystoupení – nihon bujó a současný festivalový tanec Yosakoi. V neděli 3. 3. se mohou diváci těšit na bubenickou show souboru Ryukyukoku Matsuri Daiko, který přijedou podpořit i jejich japonští kolegové.

Festival Eigasai pořádají Česko-japonská společnost, Velvyslanectví Japonska v ČR a kino Lucerna za podpory The Japan Foundation.

Další informace a rezervace na workshopy: www.eigasai.cz, www.japan.cz, a www.facebook.com/eigasaicz, vstupenky koupíte na www.kinolucerna.cz

Pro více informací a novinářské akreditace kontaktujte přímo produkční festivalu:

Klára Poskočilová, office@eigasai.cz, +420 737 575 458

Kontakt pro média: Ondřej Hýbl, office@eigasai.cz, +420 736 749 904

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*