IHHT – unikátní terapie kyslíkem pomáhá ubírat roky i kila

Cítíte, že byste potřebovali dodat více síly, energie, a třeba i trochu zhubnout? Jednou z možností je Intervalová hypoxicko-hyperoxická terapie (IHHT) – neboli kyslíkový trénink. Tato unikátní metoda vychází z osvědčeného výškového tréninku astronautů, pilotů a vrcholových sportovců.

IHHT – unikátní terapie kyslíkem pomáhá ubírat roky i kila (Foto: www.park-igls.at)

Intervalový trénink hypoxie vznikl v 80. letech 20. století a sloužil pro výcvik pilotů a kosmonautů k bezpečnému přizpůsobení metabolických procesů probíhajících v těle při pobytu ve vysokých nadmořských výškách. Protože dokáže pozitivně ovlivňovat velké množství tělesných funkcí, začala se tato metoda před lety využívat nejen při tréninku vrcholových sportovců, ale také jako léčebně-relaxační, kdy pomáhá k celkovému ozdravění a omlazení organismu.

„Podstatou metody IHHT je aktivace a regenerace mitochondrií, což jsou jakési „elektrárny“ každé lidské buňky, které poskytují energii pro všechny reakce a metabolické procesy probíhající v našem těle. Při střídavém vdechování vzduchu s nízkým a vysokým obsahem kyslíku dochází v organismu k odstavení starých, vyčerpaných mitochondrií a ke zvyšování produkce těch mladých a zdravých,“ vysvětluje podstatu Intervalové hypoxicko-hyperoxické terapie Peter Gartner, hlavní lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde se už přes třicet let věnují Moderní Mayrově medicíně, a právě IHHT je jejím ideálním ozdravným doplňkem.

A jak probíhá samotná kyslíková kúra? „Velice příjemně, vsedě nebo vleže. Pouze odpočíváte a přes dýchací masku střídavě vdechujete vzduch s nízkým a vysokým obsahem kyslíku,“ popisuje Peter Gartner s tím, že jedna kúra trvá 30 až 40 minut a zpravidla se provádí v rámci jednotýdenní až dvoutýdenní léčebné série.

IHHT – výzva pro „gaučové povaleče“

Pojem „couch potato““ už zdomácněl i v české mluvě jako „gaučový povaleč“. Označuje ty, kdo se málo pohybují a rádi a často tráví čas na gauči či v křesle doma před televizí. To s sebou ovšem nese řadu zdravotních rizik. Proto se dnes mluví o syndromu gaučového povaleče, odborně nazývaném metabolický syndrom (kombinace obezity, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny tuků v krvi a narušeného metabolismu cukrů), který zvyšuje riziko infarktu a mozkové mrtvice.

Dokonce se mluví i o tzv. genu gaučového povaleče, tedy o genetické predispozici k pasivnímu životnímu stylu, který mohou dědit děti po svých rodičích. Lidé tak mohou mít větší sklony k nedostatečné fyzické aktivitě a trpět nedostatkem energie.

I tady pomáhá Intervalová hypoxicko-hyperoxická terapie. „Bylo prokázáno, že IHHT zlepšuje fyzickou výkonnost, optimalizuje okysličení tkání, může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a snížit krevní tlak, stejně jako podpořit redukci hmotnosti. Dokáže simulovat účinky fyzické aktivity, aniž by bylo nutné skutečně cvičit. Pravidelný kyslíkový trénink může pomoci kontrolovat a korigovat systém odměňování v mozku tak, aby byla fyzická aktivita vnímána jako příjemnější. A právě k tomu se postupně snažíme dopracovat, protože ta je pro náš život nezbytná,“ doplňuje Peter Gartner z Park Igls s tím, že IHHT neudělá z gaučového povaleče vrcholového sportovce, ale jako doplňkový nástroj Moderní Mayrovy medicíny pomáhá přimět lidi k pohybu a vést je ke zdravějšímu životnímu stylu.

IHHT – unikátní terapie kyslíkem pomáhá ubírat roky i kila (Foto: www.park-igls.at)

Konzultace s odborníky

Podle odborníků Intervalová hypoxicko-hyperoxická terapie podporuje mimo jiné tvorbu nových červených krvinek, normalizuje krevní tlak, zlepšuje výkonnost dýchacích cest a funkci plic, posiluje imunitní systém a zvyšuje výkonnost při sportu. Je také vhodným pomocníkem při léčbě obezity, chronické boreliózy a pro rychlejší zotavení po operacích a nemocech. Stejně tak napomáhá kvalitnějšímu spánku a hormonální rovnováze… „Před zahájením IHHT je ovšem vždy důležité vyhledat odborníky, s nimiž před první terapií vše důkladně zkonzultujete a pod jejichž dohledem budete v průběhu celé ozdravné kúry,“ zdůrazňuje Peter Gartner z Park Igls.

IHHT pomáhá:

1. lidem s chronickými onemocněními: IHHT pomáhá zlepšit příznaky chronických onemocnění, jako je cukrovka, některá kardiovaskulární a respirační onemocnění, a podpořit imunitu.
2. lidem s metabolickým syndromem: IHHT pomáhá snížit vysokou hladinu cukru v krvi, vysoký krevní tlak a bojovat proti obezitě aktivací netabolismu tuků.
3. sportovcům: IHHT zlepšuje fyzickou výkonnost, regeneraci po cvičení i vytrvalost.
4. seniorům: IHHT pomáhá zlepšit okysličení tkání, kvalitu spánku a celkovou fyzickou výkonnost a kondici, stejně tak náladu díky stimulaci serotoninu a dopaminu.
5. pasivním lidem: IHHT pomáhá s přijetím aktivnějšího životního stylu a vytvořením zdravějších návyků.

Kdy se IHHT nedoporučuje:

+ při akutních infekčních onemocnění

+ při nesnášenlivosti hypoxie (nedostatku kyslíku v krvi)

+ při polycytemii (příliš mnoho červených krvinek)

+ při akutních dýchacích obtížích

+ při epilepsii

+ při srdečních arytmiích a máte-li kardiostimulátor

+ v těhotenství

IHHT – unikátní terapie kyslíkem pomáhá ubírat roky i kila (Foto: www.park-igls.at)

Tip: V Park Igls vám pomohou přestat kouřit nebo chrápat

Medical wellness resort Park Igls najdete kousek od rakouského Innsbrucku. Na ozdravné kúry sem přijíždějí lidé, kteří jsou unavení, vyčerpaní, trpí nadváhou, nespavostí, vyhořením, anebo se chtějí zbavit některé ze závislostí (nejčastěji kouření). Na to všechno tady mají specialisty a programy šité na míru. Pro ty, kdo si sem jedou jen odpočinout, jsou určeny nejrůznější přednášky o zdravém životním stylu, mohou využít nejrůznější léčebné procedury, koupele, zábaly, masáže, akupunkturu, Kneippův chodník a mnohé další. Hosté si také mohou kdykoliv zaplavat ve velkém bazénu s teplou vodou a krásným výhledem na Alpy nebo se vydat do wellness světa se spoustou voňavých saun a pohodlnými lehátky. Více na www.park-igls.at

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*