Jak vybrat turistickou obuv

Základem dobré turistické výbavy jsou odolné a pohodlné boty, které nás spolehlivě donesou do cíle. Jak je ale v té obrovské nabídce na trhu poznat? Zjistili jsme, podle jakých kritérií je vybírat.

Jak vybrat turistickou obuv
Turistické boty vybírejte podle terénu i tíhy batohu. Foto: www.4camping.cz

„Pokud si chcete pořídit boty na turistiku, dobře si promyslete, jak často, v jakém ročním období a hlavně v jakém prostředí je budete používat. Na běžné turistické výlety vám budou stačit nízké a lehké pohorky. Chystáte-li se ovšem do vysokohorského nebo kamenitého terénu, dejte raději přednost vysokým botám, které nohu pevně obemknou a kotník stabilizují, takže sníží riziko jeho podvrtnutí. Při výběru bot je ovšem nutné zvážit i další hledisko, a sice – zda jdete jen s malým batůžkem, anebo nesete těžší náklad, například velký batoh sbalený na několikadenní trek, spolu se stanem a spacákem… V takovém případě potřebujete obuv s tužší podešví i svrškem a výraznějším vzorkem podrážky,“ upozorňuje Vít Hruška z portálu www.4camping.cz , který se specializuje na sportovní vybavení do přírody.

Kůže, nebo syntetika?

Skoro každý, kdo si vybírá novou obuv na turistiku, řeší základní otázku – je lepší kožená, nebo syntetická obuv? Podle Víta Hrušky má každý z materiálů své klady i zápory a je na nás zvážit, který z nich se pro naše záměry nejlépe hodí.

„Celokožená obuv je velmi odolná proti mechanickému poškození i proti vlhkosti a při správném ošetřování vám vydrží spoustu let. Je ovšem méně prodyšná, když promokne, tak hůře vysychá, je také těžší a vyžaduje pravidelnou údržbu. Můžete si vybrat i celokoženou obuv s membránou, která ještě zvyšuje odolnost proti vlhkosti.

Anebo můžete zvolit syntetickou obuv s membránou, která je vysoce prodyšná, lehká, nemusíte věnovat tolik času a prostředků na její údržbu a bývá i levnější. Nevýhodou je menší odolnost proti mechanickému poškození a kratší životnost.“

Z toho vyplývá, že ideální bude opatřit si na turistiku dvoje boty – jedny lehčí nízké ze syntetického materiálu na běžné víkendové výlety a jedny kotníkové celokožené (případně také syntetické) do náročnějšího terénu.

„Ženám jsou určeny dámské varianty trekkingových bot, které respektují anatomické odlišnosti ženské nohy. Proto jsou užší, nižší, lehčí, ohebnější kolem kotníků a měkčí v oblasti achilovky a jazyka,“ připomíná Vít Hruška.

Pro horolezkyně: Boty Salewa Firetail 3 GTX WS jsou speciálně přizpůsobené dámské noze a hodí se pro horolezectví, vycházky do přírody i na každodenní nošení. Jsou velice lehké a přitom odolné a mají podešev tlumící nárazy. Koupíte na 4camping.cz za 4 160 Kč.

Celokožená klasika: Dámské boty Asolo Nailix GV jsou celokožené trekingové boty. Mají svršek vyroben z kvalitní hydrofobní usně a pevnou podešev. Boty mají také speciální profilovaný vzorek se samočisticím designem. Koupíte na 4camping.cz za 4 139 Kč.

Bezpečně na ferraty: Boty Salewa MTN Trainer WS jsou zhotovené ze semiše s pryžovou obsázkou a hodí se pro každou ženu, která si chce dopřát maximální pohodlí na horských túrách i při běžném nošení. Lem v přední části chrání proti okopu boty, přilnavá podešev zajistí ochranu podrážky proti proděravění a perfektně ochrání nohu při nerovnostech na cestách. Výhodou je voděodolný materiál. Koupíte na www.4camping.cz za 4 160 Kč.

Pro náročné: Dámské boty Salewa Wildfire Vent WS jsou lehké a perfektně se nosí. Mají maximálně prodyšný a odolný svršek z vyztuženého Meshe, agresivní podešev s lezeckou zónou a šněrování do špičky. Hodí se do sněhu, ledu, vysokých hor, na skalnaté i technické tratě, vysokohorský i smíšený horský terén. Prodává www.4camping.cz za 3 276 Kč.

4camping.cz je outdoorový portál, který nabízí veškeré vybavení do přírody od stanů, přes spacáky, karimatky, oblečení, obuv, kempinkový nábytek, věci na vaření až po nejrůznější doplňky, jako jsou batohy či čelovky. Především tady ale v rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů a doporučení odborníků.

Více na www.4camping.cz

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*