Jak vybrat ty nejlepší lyžařské ponožky

O tom, s jakými pocity budete sjíždět ze svahu, rozhoduje i taková drobnost, jako jsou ponožky. Ty tlusté vlněné si nechte až ke krbu do chalupy. Do přezkáčů patří vyšší ponožky z funkčních materiálů s odlišně řešenými zónami, které zabrání otlakům a udrží vaše nohy hezky v teple.

Ponožky Ortovox W's Ski Rock'n'Wool
Ponožky Ortovox W’s Ski Rock’n’Wool. Foto: www.4camping.cz

Dnes už není potřeba navlékat si do lyžáků tlusté vlněné ponožky. Z těch byste měli akorát otlačené nohy. Lepší bude, když se poohlédnete po speciálních lyžařských ponožkách z funkčního rychleschnoucího a dobře tepelně izolujícího materiálu.

„Nejčastěji se jedná o směsový materiál s podílem polyesteru, merino vlny nebo bambusu, které jsou doplněné elastanem či spandexem pro vyšší elasticitu a přesnější obepnutí chodidla. Oproti běžným nebo turistickým ponožkám jsou ty lyžařské vyšší a často bývají vybaveny hned několika speciálními, odlišně pletenými zónami. Ty mají za cíl zabránit otlakům a zvýšit tepelný komfort. Najdete je zpravidla na špičce, v oblasti nártu, kolem klenbového oblouku, na holeni a často také kolem kotníků,“ vysvětluje outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz s vybavením pro sport i výlety do přírody.

Merino je sázka na jistotu

V poslední době se často mluví o vynikajících vlastnostech vlny merino. Jsou tedy ponožky z čisté merino vlny pro lyžaře volbou číslo 1?

„Merino je určitě tím nejlepším materiálem, protože zajistí výbornou termoregulaci, efektně reagující i na okolní teplotu. Pro toho, kdo si přeje ještě lepší odvod vlhkosti a potu, je pak vhodné, aby bylo merino v lyžařských ponožkách doplněné o další složku, například polypropylen. Například při kombinaci materiálů Climayarn® a merino vlny, která se používá u špičkových modelů ponožek, zůstávají nohy po dlouhou dobu v teple i suchu. Jen pro zajímavost – léty prověřenou technologii Climayarn® používá ve své výbavě dokonce i švýcarská armáda,“ říká Vít Hruška a upozorňuje také na výhodu, kdy je každá ponožka ergonomicky zvlášť ušitá každé noze na míru a barevně odlišená pro snadné rozpoznání. Samozřejmostí dobrých lyžařských ponožek je pak zesílená vrstva materiálu pod prsty i pod patou.

Nepodcenit boty

Základem, zaručujícím komfort i dobrý pocit z jízdy, je samozřejmě i správně vybraná lyžařská bota, která by měla perfektně sedět.

„Pokud budete mít v botě moc místa, ani sebelepší ponožka nic nezmůže, protože tělo si nadměrný prostor nedokáže vyhřát. Navíc budou lyže při jízdě hůře ovladatelné. Samozřejmě se bude lišit výběr přezkáčů a jejich velikosti u „hobíků“ (víkendových lyžařů) a u závodníků. V botě na rekreační lyžování se budete cítit určitě o něco komfortněji, protože není kladen takový důraz na tuhost skeletu a přesnost přenášení sil z bot na lyži. Proto je bota širší a vnitřní botička může být měkčí a více polstrovaná. Navíc se čím dál častěji používají materiály s vyšším tepelným odporem nebo schopností vázat vzduch, díky nimž je v lyžácích objektivně mnohem tepleji,“ uzavírá outdoorový specialista Vít Hruška.

Lyžařské podkolenky Mens Ski+ Medium OTC Icebreaker
Lyžařské podkolenky Mens Ski+ Medium OTC Icebreaker. Foto: www.4camping.cz

3 tipy na super lyžařské ponožky

Maximální pohodlí po celý den zajistí lyžařské podkolenky Mens Ski+ Medium OTC Icebreaker, které disponují středním anatomickým polstrováním ze směsi kvalitní vlny merino a nylonových vláken LYCRA®, jež jsou propletena skrze vlnu a vytvářejí tak pevnější a odolnější materiál. Ponožky mají anatomický střih, jsou zesílené v oblasti špičky a paty a disponují kompletním polstrováním a ochranou holeně. Díky vlně merino získávají mimořádně vlastnosti, jako je například odolnost vůči pachům, prodyšnost, výborné termoizolační vlastnosti a dobrý odvod potu. Koupíte je na www.4camping.cz za doporučenou cenu 749 Kč.

Vysoké podkolenky Glacier 2.0 Merino High Point jsou ideální volbou pro každou ženu i muže vyrážející na lyžování nebo trekking do hor. Díky konstrukci a složení podkolenek bylo možné dosáhnout výborné ochrany chodidel a odvodu vlhkosti od pokožky. Základem je unikátní dvojitá příze z vlny merino, doplněná o funkční vlákno z polyamidu pro ještě vyšší odolnost. Dalším použitým materiálem je polypropylen, který ještě zvyšuje funkční vlastnosti ponožek. Podkolenky dále disponují zúženým švem špice, elastickou bandáží pro podporu a zpevnění klenby, zesílením v oblasti chodidla, achillovy paty a špice, komfortním protiskluzovým lemem s froté vazbou, froté měkčením pro vysoký tepelný komfort a ochranu proti puchýřům a otlakům. Koupíte je na www.4camping.cz za doporučenou cenu 590 Kč.

Vysoké podkolenky Glacier 2.0 Merino High Point
Vysoké podkolenky Glacier 2.0 Merino High Point. Foto: www.4camping.cz

Ponožky Ortovox W’s Ski Rock’n’Wool vám udělají skvělou službu i v ty nejstudenější dny. Díky jedinečné kombinaci materiálů Climayarn® a merino vlny zůstávají nohy dlouhodobě v teple i v suchu. Jemná tasmánská vlna merino zajistí výbornou termoregulaci, zatímco složka polypropylenu se postará o ještě lepší odvod vlhkosti a potu, než je tomu při použití samotné merino vlny. Velkou předností těchto ponožek je pak ergonomické ušití na míru pro každou nohu (levá i pravá se liší barvou, takže si je nespletete). K vysokému komfortu nošení ještě přispívá zesílená vrstva látky pod prsty a patou. Ideální ponožky nejen pro freeride, ale pro jakékoli zimní aktivity. Koupíte je na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 090 Kč.

+ 1 tip navíc od Víta Hrušky

„Pro vyšší tepelný komfort v lyžáku, ale také pro snadnější nazouvání, vám doporučujeme uchovávat boty před lyžováním v suchu a teple. Plast skeletu je totiž při pokojové teplotě daleko měkčí a poddajnější, a vy se tak vyhnete otravným zápasům při nazouvání lyžáků. Nám se navíc velmi osvědčilo používání „teplouše“ – ohřívače a vysoušeče bot, jímž boty krásně vyhřeje, takže se snáz nazouvají a zároveň je v nich příjemné teplo,“ radí Vít Hruška.

Vysoušeč bot Teplo Uš VOT 230 V Klasik
Vysoušeč bot Teplo Uš VOT 230 V Klasik. Foto: www.4camping.cz

Vysoušeč bot Teplo Uš VOT 230 V Klasik je vhodný pro vysoušení a nahřívání bot, připojuje se do klasické zásuvky na 230 V/50 Hz. Vysoušeč se skládá ze dvou válcových topných těles, přičemž napájení je připojeno do jednoho z těles, ze kterého je dále napájeno i druhé topné těleso. Zařízení je plastové s ochranou v podobě dvojité izolace. Koupíte ho na www.4camping.cz za doporučenou cenu 729 Kč.

4camping.cz je outdoorový e-shop, který nabízí veškeré vybavení do přírody, na sport a turistiku od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempingový nábytek, až po čelovky, věci na vaření a nejrůznější outdoorové vychytávky a nově také kompletní lezecké vybavení. Mezi články najdete spoustu praktických tipů, testů a doporučení skutečných odborníků.

Zdroj informací: www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*