Kouše vás merino? 7 fint, jak nosit a udržovat outdoorové oblečení

Aktivity v přírodě si žádají speciální materiály, které vydrží různé rozmary počasí. Jedničkou je vlna merino, kvalitní fleec a prodyšné membrány. Zeptali jsme se odborníků, jak je vybírat a co udělat pro to, aby nám dlouho a dobře sloužily.

Sportovní podprsenku Merino active od značky Senzor
Sportovní podprsenku Merino active od značky Senzor. Foto: www.4camping.cz

Základem správného oblékání v turistice je tzv. cibulový systém vrstvení oblečení. Ten pracuje, zjednodušeně řečeno, se třemi základními vrstvami – funkčním prádlem, hřejivou mikinou a nepromokavou bundou.

„Mezi funkčním prádlem zažívá největší boom oblečení z vlny merino, která má mnoho předností. Osobně však očekávám lehký útlum zájmu, spojený s neustále rostoucí cenou suroviny – vlny na světových trzích, a tím pádem tlaku na vyšší koncovou cenu produktů,“ říká po návratu z jednoho z největších outdoorových veletrhů, který se konal letos v červnu v německém Friedrichshafenu, Jaroslav Skalka z e-shopu 4camping.cz, který také stojí za projektem Výstava stanů a vybavení do přírody, jež má celoevropský přesah a už řadu let přispívá k propagaci turistiky, sportu a outdooru nejen u nás.

U druhé vrstvy je prý největší poptávka po značkovém fleecu například značky Polartec a u nepromokavých bund se klade důraz hlavně na vysokou odolnost vůči vodě při zajištění maximální prodyšnosti. Tento výčet ještě doplňuje outdoorový specialista Vít Hruška. „Ve třetí (krycí) vrstvě můžeme stále sledovat velký zájem o softshell (ať už dvou nebo třívrstvý), Pertex a samozřejmě membrány v čele s Gore texem. Nesmíme zapomenout ani na izolační materiály. Tam jsou zastoupeny jak materiály syntetické (duté vlákno, mikrovlákno, Primaloft), tak přírodní (nejčastěji kachní peří).“

Preferujeme české a ekologické produkty

Vít Hruška
Vít Hruška z outdoorového e-shopu 4camping.cz. Foto: www.4camping.cz

A podle jakých parametrů si vybírají outdoorové oblečení sami odborníci?

„Určitě dávám přednost českým výrobcům, preferuji produkty šetrnější k přírodě a hledím na užitnou hodnotu spíše než na značku. Na druhou stranu vždy nejprve hledám na danou aktivitu produkt, který by mi nejlépe vyhovoval parametry, střihem a vzhledem, a teprve poté přistupuji k selekci na základě výše zmíněných preferencí,“ říká Jaroslav Skalka.

Také Vít Hruška jednoznačně fandí českým outdoorovým značkám, protože mu přijde správné podporovat domácí produkci a zdejší šikovné lidi. „K přírodě šetrnější produkty volím proto, že turistika a outdoor obecně jsou na přírodu úzce navázány a bohužel je čím dál více zřejmé, jak velkým problémem jsou odpady a znečištění přírody. Ostatně – k čemu by nám bylo super vybavení bez možnosti vyrazit do krásné a čisté přírody?“

7 fint na údržbu outdoorového oblečení

1. Merino vyperte společně s džínami

„Mnoho lidí se domnívá, že vlna musí kousat. Ale to vůbec nemusí být pravda. Stačí, když si svůj oděv z merino vlny vyperete společně s džínami. Díky tomu se volná vlákna vlny, která mohou jedince s citlivější pokožkou „kousat“, vytahají a obrousí,“ radí outdoorový specialista Vít Hruška z 4camping.cz.

2. Coolmax – zapomeňte na aviváž!

Pro tento materiál, stejně jako pro všechny ostatní syntetické tkaniny platí pravidlo: nikdy neprat ve změkčovadlech, avivážích, rozjasňovačích a bělidlech. To by totiž mohlo nenávratně narušit jejich funkční vlastnosti.

3. Opatrně s bambusovými vlákny

Bambusová vlákna jsou citlivá na oděr, proto se vám může stát, že při větší zátěži váš batoh vytvoří na materiálu v oblasti beder drobné „žmolky“, které je třeba odstranit ručně nebo speciálním strojkem. Jinak tato vlákna nevyžadují žádný specifický přístup.

4. Fleece nesnáší žehličku!

„Fleecové materiály není vhodné žehlit, protože by se mohly spéct, což by vedlo ke ztrátě schopnosti vázat vzduch a tedy udržovat tělo v teple a pohodlí,“ upozorňuje Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz. Některé technické materiály snášejí žehlení lépe, jiné hůře. Vždy proto raději kontrolujte visačky se symboly údržby.

5. Softshell si žádá impregnaci

Oblečení ze softshellu perte vždy v přípravcích určených přímo pro tento materiál a v ideálním případě následně použijte i impregnační prostředek. Ten zvýší odolnost vůči vodě i ulpívání nečistot, stejně jako ochranu proti nežádoucímu UV záření.

6. Uvolněte membrány

Porézní membrány se časem zanášejí solemi, tukem a dalšími nečistotami. Někteří výrobci doporučují jednou za čas membránové oblečení vyprat a dát do sušičky nebo opatrně přežehlit (mezi žehličku a oděv přitom vložíme ručník). Tím se usazeniny uvolní a materiál zase dýchá. Důležité je prát membrány ve speciálních prostředcích a nezapomínat je impregnovat.

Prací gel Teal Sport Merino 1 l
Prací gel Teal Sport Merino 1 l. Foto: www.4camping.cz

7. Načechrejte peří

„Peří perte nejlépe s oholenými tenisáky nebo s míčky přímo určenými na praní peří. Tím dosáhnete větší nadýchanosti produktů a předejdete slepení a hrudkování náplně. Péřové produkty skladujte vždy volně a jednou za čas je proklepejte a otočte, aby se náplň nesesypávala,“ dává další cennou radu Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz.

 

Prací gel Teal Sport Merino 1 l byl vyvinutý pro praní funkčních textilií z vlny merino. Je vyroben na bázi přírodních rostlinných saponinů z mýdlových ořechů s neutrálním pH a lanolinem pro nejšetrnější praní vlněných oděvů a funkčního prádla z merino vlny. Bez parfemace a enzymů, nepodráždí ani velmi citlivou pokožku a nenaruší vlněné vlákno. Aktuální cenu najdete na www.4camping.cz

Sportovní podprsenku Merino active od značky Senzor oceníte při veškerých sportovních aktivitách. Prádlo je vyrobené z vysoce kvalitní vlny Merino z Nového Zélandu, příjemné na tělo, díky jemným a dlouhým vláknům přirozeně absorbuje a odvádí vlhkost, a hřeje, i když je vlhké. Termoprádlo z vlny merino je odolné proti zápachu i při delším nošení a má vynikající termoregulační vlastnosti. Aktuální cenu najdete na www.4camping.cz

Dámská bunda Joshua W od značky Kilpi
Dámská bunda Joshua W od značky Kilpi. Foto: www.4camping.cz

Dámská bunda Joshua W od značky Kilpi je vyrobena z oboustranně netkaného strečového materiálu Siberium SRC WB, který je lehký, prodyšný, větruvzdorný, elastický a odolný vůči oděru. Hodí se především pro běh a jiné outdoorové aktivity. Látka Opti-Stretch je navržena tak, aby udržela pokožku suchou. Bunda má nastavitelnou kapuci, rukávy a spodní lem zakončený elastickou gumičkou. Disponuje 2 hlavními kapsami na zip, na rukávech najdete otvory pro palce. Aktuální cenu najdete na www.4camping.cz

4camping.cz je outdoorový e-shop, který nabízí veškeré vybavení do přírody, na sport a turistiku od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempinkový nábytek až po nejrůznější doplňky, jako jsou věci na vaření, čelovky a nejrůznější outdoorové vychytávky. V rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů, testů a doporučení odborníků.

Zdroj informací: www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*