Legendární valašská kyselice zahřeje, dodá sílu i vitamíny

„Chuťově vynikající a přitom nejjednodušší polévka, na které není co pokazit, když má člověk dobrý základ v surovinách,“ – tak popisuje šéfkuchař Jiří Novosad z Wellness Hotelu Horal ve Velkých Karlovicích jednu z nejoblíbenějších místních specialit, které se zde týdně uvaří a sní až 100 litrů!

Legendární valašská kyselice zahřeje, dodá sílu i vitamíny (Foto: www.lanterna.cz)

„Kyselice patří spolu s frgálem a slivovicí k nejtypičtějším valašským specialitám. Ta naše je tak vyhlášená, že si na ní pochutnávají nejen hoteloví hosté, ale sjíždějí se sem i gurmáni z širokého okolí. Je chuťově silná, kyselá přesně tak akorát a přiměřeně hustá, aby mohla klidně nahradit hlavní jídlo – právě tak, jak to bývalo kdysi běžné na chudém Valašsku,“ říká Martina Žáčková z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, kam Wellness hotel Horal patří.

Zdejší kuchaři kyselici připravují podle tradičního a léty osvědčeného receptu, který se přitom liší od běžných návodů z kuchařských webů. Ty zpravidla doporučují rychlejší a levnější postup, a sice vařit v hrnci zelí a k němu postupně doplnit opraženou slaninu a další ingredience. „U nás je naopak základem kyselice silný vývar z uzených žeber. Vaříme ho pět hodin a teprve pak k němu přidáváme zelí, které si den předtím nakládáme, aby se dobře proleželo,“ říká Jiří Novosad, šéfkuchař Wellness Hotelu Horal.

Právě uzená žebra jsou podle něj nejlepší pro přípravu kvalitního vývaru. „Necháváme si je vozit z valašského řeznictví Singer ze Lhotska u Vizovic, kde nám je dochucují přímo na míru. Důležité je, aby byl na žebrech dostatek tuku. Pokud nemáte žebra, můžete použít i uzenou krkovici nebo plec,“ dodává Jiří Novosad.

Valašská kyselice podle šéfkuchaře Wellness hotelu Horal Jiřího Novosada

Suroviny na 1 l polévky:

Na naložení zelí: 200 g kysaného bílého zelí, 1 hlavička česneku, špetka soli, pepř a kmín

Na polévku: 300 g žeber, 2 středně velké cibule, 5 ks bobkového listu, 3 ks nového koření, 3 ks celého pepře, 1 hlavička česneku, špetka kmínu, soli a pepře, 2 větší uvařené a oloupané brambory, 100 g hladké mouky, 0,3 l smetany (33%), špetka majoránky

Postup:

  1. Zelí překrájíme, přidáme mačkaný česnek, špetku soli, pepř a kmín. Promícháme a necháme uležet do druhého dne v lednici.
  2. Žebra vložíme do 1,5 litru studené vody, přidáme obě rozkrojené cibule a koření, vaříme 5 hodin při teplotě 80–90 °C.
  3. Uvařená žebra vyjmeme z hrnce, necháme vychladnout při pokojové teplotě. Poté stáhneme maso od kosti a pokrájíme na kostičky. „Důležité je nechat maso přirozeně vychladnout při pokojové teplotě, nikdy je nechladit „šokem“,“ upozorňuje šéfkuchař Jiří Novosad z Wellness hotelu Horal.
  4. Do vývaru přidáme uleželé zelí a asi hodinku vaříme.
  5. Když je zelí měkké, vrátíme maso zpět do vývaru.
  6. Hladkou mouku rozmícháme v hrníčku se smetanou a opatrně vlijeme do vývaru. Takto polévku zahustíme. Krátce povaříme.
  7. Až na závěr přidáme již uvařené brambory nakrájené na kostičky a majoránku. Naposledy promícháme a můžeme podávat.
Šéfkuchař Wellness hotelu Horal Jiří Novosad (Foto: www.lanterna.cz)

Tip od šéfkuchaře Jiřího Novosada: Polévka je sytá, povzbuzující a díky kysanému zelí také plná vitamínů. Proto se hodí zařadit ji do jídelníčku zvláště v chladnějších měsících roku. Cennou službu udělá i po náročnějším večírku nebo oslavách silvestra.

Resort Valachy ve Velkých Karlovicích zahrnuje komplex hotelů Lanterna, Horal, Galik a Pod Javorem se dvěma relaxačními centry, Ski areálem Razula a devítijamkovým Golfovým hřištěm Horal, umístěných v malebném údolí Léskové, kousek od hranic se Slovenskem. Resort Valachy nabízí po celý rok řadu služeb a aktivit uprostřed krásné přírody. Spa hotel Lanterna je díky komorní atmosféře, klidné lokalitě, špičkovým wellness službám a moderní krajové gastronomii ideálním útočištěm pro náročné hosty vyhledávající pohodovou relaxaci a gastro zážitky v Beskydech. Wellness hotel Horal je oblíbeným cílem rodin s dětmi a aktivních cestovatelů, kteří rádi spojují výlety a další sportovní aktivity s odpočinkem v hotelovém relaxačním centru Wellness Horal. Více na www.valachy.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*