Mekkami šperkařů jsou Mnichov a Basilej, někdo si ale na „své“ smaragdy rád počká i rok

Jedinečný šperk vznikne tehdy, když jsou splněny dvě podmínky – zlatník je mistrem ve svém oboru a má k dispozici kvalitní suroviny. Nejčastěji potřebuje zlato, platinu a také drahokamy. Najít ten správný v dokonalém brusu ovšem může trvat i roky.

Esterstyl - Luxusní souprava šperků z bílého zlata s barevnými safíry
Luxusní souprava šperků z bílého zlata s barevnými safíry. Foto: www.esterstyl.cz

Stejně, jako se někteří lidé nespokojí jen s konfekcí, a aspoň jednou za čas si nechají ušít šaty nebo oblek na míru v krejčovském salonu, přicházejí i do šperkařského ateliéru zákazníci toužící po něčem originálním. „Není výjimkou, že klienti přijdou i s náčrtkem šperku, který si sami navrhli. Jsou-li jeho součástí drahokamy, mají na vybranou – buď si vyberou z kamenů, které jsou momentálně k dispozici, anebo z katalogu, kde máme vyfocené a popsané různé druhy kamenů a perel, v rozmanitých velikostech, tvarech, barvách a brusech. Pokud ovšem ani v katalogu nenajdou takový drahokam, který by splňoval jejich představy, začneme ho hledat u našich dodavatelů, anebo se pro něj vydáme sami do světa,“ popisuje způsoby, jak vzniká originální klenot, Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl, který se specializuje na výrobu autorských šperků výhradně z přírodních drahokamů.

Smaragdy z Kolumbie, rubíny z Barmy

Požadavek na specifický kámen šperkaři zadají svým dodavatelům, kteří se specializují na určitý druh kamene a oblast. Takto spolupracují například s dodavateli smaragdů z Kolumbie, safírů ze Srí Lanky nebo Madagaskaru, rubínů z Barmy… A jak vše probíhá v praxi? „Dodavatel se za námi většinou sám zastaví, my mu vysvětlíme, jaký kámen potřebujeme, ukážeme mu návrhy šperku, požadované rozměry kamene, přibližnou cenu, požadavky na kvalitu, a on pro něj pak vyrazí. Dále už záleží na náhodě a štěstí, kdy se mu podaří jedinečný drahokam objevit. Většina dodavatelů k nám přilétá 2x za rok, pokud se ovšem jedná o velmi specifický požadavek, může být doba dodání i mnohem delší. Například jedna naše klientka čeká už přes rok na smaragdové náušnice, protože sháníme kameny za cenu, která by pro ni byla přijatelná, a je ochotná si na ně počkat,“ vysvětluje princip obstarávání drahých kamenů zlatník Marek Odstrčil ze šperkařského ateliéru Esterstyl.

Esterstyl - Přívěsek s akvamarínem a diamanty
Přívěsek s akvamarínem a diamanty. Foto: www.esterstyl.cz

Kvalitní kameny v netradičních brusech

Další možnost, jak získat originální kameny do šperků, pak představují světové výstavy.

„Pravidelně jezdíme třeba do Dánska, konkrétně do Kodaně, pro safíry a perly, za naším dodavatelem, který cestuje po celém světě a vybírá pro nás to nejlepší. A samozřejmě si nenecháme ujít světové výstavy vzácných kamenů a šperků. Konají se pravidelně například v Mnichově a Basileji, které jsou takovými Mekkami všech zlatníků a šperkařů. Na těchto výstavách pak především vyhledáváme brusiče, kteří nabízejí kvalitně vybroušené kameny v zajímavých netradičních brusech. V České republice je totiž zatím málo brusičů, kteří mají možnost dostat se ke kvalitní surovině a mít zároveň dostatek odvahy s takto drahou surovinou experimentovat a vymýšlet drahé brusy,“ vysvětluje Ester Engelová.

Nejlepší úlovek? Safíry z Madagaskaru

A jak vypadal poslední úlovek Ester a Marka z cest za drahokamy? „Jsme nadšení z přírodních akvamarínů v nových fantazijních brusech – jedná se o amorfní přírodní tvary, které jsou určené pro avantgardní šperky, zejména prsteny. Zajímavý je i nový druh sladkovodních fialových perel, které pocházejí z Vietnamu a v současné době jsou velmi žádané. Ovšem největší radost máme z barevných safírů z Madagaskaru, které jsou vybroušené do dokonalého brusu a třpytu, ale nejsou nijak tepelně upravované, to znamená, že si drží stále svou původní unikátní podobu, tak jak je příroda sama vydala. Je totiž velmi vzácné najít přírodní neupravované safíry v sytých barvách, a právě takové se nám podařilo sehnat. Těším se, že z nich teď uděláme nové série, soupravy šperků, které budou pokaždé jedinečné, protože kameny se nikdy nezasadí stejně, a výsledek je tedy vždy originální a jinak barevný. Velmi žádané jsou například naše originální prsteny, kde jsou safíry ve tvaru kapky nebo trojúhelníku usazené do ručně vykované rozevřené obroučky,“ popisuje poslední trendy zlatnice a výtvarnice Ester Engelová, která je autorkou všech návrhů šperků značky Esterstyl.

Tip na dárek: 

  • Luxusní soupravu šperků z bílého zlata s barevnými safíry koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl (prsten: 29 230 Kč, přívěsek: 37 000 Kč a náušnice: 32 800 Kč).

    Ester Engelová a Marek Odstrčil
    Ester Engelová a Marek Odstrčil. Foto: www.esterstyl.cz

Značka Esterstyl vznikla v roce 2000 a dnes patří mezi žádané šperkařské firmy v Čechách. Tvoří ji dvojice zkušených zlatníků – manželé Ester Engelová a Marek Odstrčil. Marek perfektně ovládá spojení klasických klenotnických technik s nejmodernějšími technologiemi a Ester svými kreativními návrhy dodává šperkům jedinečnost, typickou pro značku Esterstyl. V jejich tvorbě převažuje jednoduchá elegance, která vytváří nadčasové šperky. Pracují výhradně s přírodními kameny a před lety byli první, kdo u nás začal vyrábět šperky z platiny.

Více na www.esterstyl.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*