Polodrahokamy vyniknou u velkých prstenů organických tvarů  

Přírodní polodrahokamy mají oproti drahokamům tu výhodu, že bývají k dostání ve větších velikostech a rozmanitých tvarech. Mezi nejžádanější patří chalcedony, akvamaríny a jadeity v super kvalitě, vybroušené do fantaskních brusů.

Esterstyl - Prsten z bílého zlata s jadeitem levandulové barvy
Prsten z bílého zlata s jadeitem levandulové barvy. Foto: www.esterstyl.cz

„Za polodrahokamy se považují průsvitné (ametyst, granát, růženín, citrín, turmalín, akvamarín) a neprůhledné (chalcedon, jadeit, nefrit) kameny, které mají podle Mohsovy stupnice stupeň tvrdosti nižší než 8 (drahokamy mají naopak tvrdost od 8 stupňů výše). Proto jsou také polodrahokamy choulostivější na mechanické opotřebení. Práce s nimi je ovšem velmi zajímavá – jsou totiž většinou vybroušené ve větších velikostech a tvarech než drahé kameny, což nám umožňuje popustit uzdu fantazie už při samotných návrzích budoucího šperku,“ říká zlatnice a výtvarnice Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl, který se zaměřuje na výrobu originálních šperků výhradně z přírodních drahokamů a polodrahokamů.

Každý kus je originál

„Při výrobě šperku s polodrahokamem si musíme dávat pozor na měkčí povrch kamene, abychom ho při výrobě nepoškodili. Proto více tvoříme voskové modely šperků, které pak necháme odlít ve zlatě nebo platině. Ve voskovém modelu se lépe vytvoří lůžko pro kámen tak, aby se při zasazení do kovu jemně a co nejpřesněji umístil,“ popisuje proces výroby zlatník Marek Odstrčil, který se tvorbě šperků s přírodními kameny věnuje už téměř třicet let. Každý takový šperk je originál, protože tyto kameny nejsou všechny stejně vybroušené.

„Vyhledáváme především polodrahokamy se zajímavým fantazijním brusem. Používáme je často do velkých prstenů, které mají více organické tvary, říkáme tomu Organic styl. Pořizují si je hlavně ženy, které se nebojí nápadnějších šperků a chtějí se odlišit něčím neokoukaným. Například z poslední výstavy kamenů v Mnichově jsme si přivezli velmi zajímavé ametysty a akvamaríny vybroušené do fantaskních brusů. Také jsme objevili jadeity vzácné levandulové barvy, které se vyskytují v menší míře než světle zelené a bílé,“ doplňuje Ester Engelová.

Esterstyl - Prsten z bílého zlata se světle modrým akvamarínem a Prsten z bílého zlata s fialkovým ametystem ve tvaru slzy
Prsten z bílého zlata se světle modrým akvamarínem a Prsten z bílého zlata s fialkovým ametystem ve tvaru slzy . Foto: www.esterstyl.cz

Chalcedon z Malawi

Dalším oblíbeným polodrahokamem, který ve šperkařském ateliéru Esterstyl rádi používají, je chalcedon. Bývá hojně k nalezení jako nudný šedý kámen, ale vzácnější barvou je krásná světlemodrá a růžová. Právě tyto odstíny chalcedonů v nejlepší kvalitě používají často nejproslulejší světové šperkařské firmy a kombinují je hlavně s diamanty.

„Letos jsme z modrých chalcedonů vyrobili nádhernou soupravu šperků – náramek, prsten, náušnice a přívěsek. Surovina se musela nechat přivézt až z Afriky z Malawi a zákaznice tak čekala na své šperky tři čtvrtě roku. Původně se u nás inspirovala přívěskem s chalcedonem. Ale přála si menší. A pak si k němu ještě domyslela náramek, prsten a náušnice,“ vzpomíná Ester Engelová, pro kterou je takováto individuální zakázka nejen krásná tvůrčí práce, ale i skvělá výzva, u níž může naplno uplatnit své dlouholeté zlatnické zkušenosti i výtvarné cítění.

A který z polodrahokamů je nejdražší? „Nejdražší na světě je jadeit. Není to kámen, který krystalizuje, ale roste v žílách. Když se na takovou žílu natrefí, můžete najít třeba obrovské bloky. A ty se pak řežou. Ale úplně největší vzácnost je, když se najde v zeleném jadeitu další zelený jadeit, který je úplně průsvitný. Cena takového nálezu je pak naprosto neuvěřitelná, pohybuje se třeba kolem 18 milionů dolarů,“ uzavírá Marek Odstrčil z pražského šperkařského ateliéru Esterstyl, který sídlí v Konviktské ulici na Starém Městě.

Esterstyl - Prsteny z bílého zlata s polodrahokamy
Mezi nejžádanější polodrahokamy patří chalcedony, akvamaríny a jadeity. Foto: Pavel Ovsík, pixpo.cz

Prsteny s polodrahokamy v pastelových odstínech jsou letošní letní trend!

  • Prsten z bílého zlata se světle modrým akvamarínem fantazijního brusu koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 44 310 Kč.
  • Prsten z bílého zlata s fialkovým ametystem ve tvaru slzy koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 29 810 Kč.
  • Prsten z bílého zlata s jadeitem levandulové barvy koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 26 800 Kč.

Značka Esterstyl vznikla v roce 2000 a dnes patří mezi žádané šperkařské firmy v Čechách. Tvoří ji dvojice zkušených zlatníků – manželé Ester Engelová a Marek Odstrčil. Marek perfektně ovládá spojení klasických klenotnických technik s nejmodernějšími technologiemi a Ester svými kreativními návrhy dodává šperkům jedinečnost, typickou pro značku Esterstyl. V jejich tvorbě převažuje jednoduchá elegance, která vytváří nadčasové šperky. Pracují výhradně s přírodními kameny a před lety byli první, kdo u nás začal vyrábět šperky z platiny.

Více na www.esterstyl.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*