Šest tipů na exotiku, kde se dá v létě přežít vedro

Kanada: přátelská města a netknutá příroda

Kanada
Kanada je rozlohou druhá největší země na světě. Foto: www.cksen.cz

Kanada je rozlohou druhá největší země na světě. Hlavně kvůli divoké a netknuté přírodě je velmi oblíbeným místem cestovatelů z celého světa. Přírodní scenérie západní Kanady s nádhernými tyrkysovými ledovcovými jezery v národních parcích Jasper a Banff okouzlí každého a šance, že zde potkáte medvěda, je vysoká. Oblíbeným místem turistů jsou také Niagarské vodopády na hranicích s USA, které patří k největším na světě. Během cestování po Kanadě nelze vynechat ani přátelský Vancouver na březích Tichého oceánu, který si vás podmaní svou atmosférou. Čechy bude jistě zajímat hokejová síň slávy v Torontu a frankofonní Quebec na východě. Loni v listopadu Kanada zavedla elektronické povolování cest ESTA a eTA, za účastníky zájezdu je vyplní cestovní kancelář, individuální cestovatelé si musejí zažádat sami (www.esta-org.com, www.canada.ca/eTA).

Indonésie: orangutani, varani a skvělé jídlo

Indonezia Flores
Indonezia Flores. Foto: www.cksen.cz

Indonésie, největší ostrovní země na světě, je místem, které by měl cestovatel určitě navštívit. Pralesy ostrova Sumatra jsou plné orangutanů, na ostrově Jáva je nutné navštívit největší památku jižní polokoule buddhistický chrámový komplex Borobudur, odkud lze pak pokračovat k nádherným sopkám na východě ostrova v národním parku Senaru. „Ostrov Bali je božský, ostrov Komodo proslavili největší žijící ještěři světa – varani komodští, na ostrově Flores lze obdivovat malebné vesničky a primitivní kmeny. Kamkoliv přijedete, dopřejte si vynikající jídlo v pouličních stáncích – warung,“ vyjmenovává největší atrakce Pavel Fellner z cestovní kanceláře, která jezdí do 150 zemí světa a specializuje se na náročnější klientelu.

Mexiko: chilli a mayské pyramidy

Mexiko
Letní dovolenou lze strávit i v Mexiku. Foto: www.cksen.cz

Nezapomenutelnou letní dovolenou lze strávit i v Mexiku, neuvěřitelně pestré zemi s velkou kulturní tradicí, kterou proslavily sopky, koření chilli v každém jídle, tequilla, Mayské pyramidy (například pyramida Tulum stojící přímo na břehu moře asi dvě hodiny jízdy z Cancúnu, Teotihuacán, třetí největší pyramida na světě, nebo Kukulkánova pyramida s dokonalými matematicko-astronomickými vlastnostmi). Nelze také vynechat ani Acapulco, kde se scházeli Elizabeth Taylorová, Elvis Presley, Kennedyové, Belmondo, nebo první filmový Tarzan. Prohlédnout si musíte také nejznámější sopku v Americe – Popocatépetl. Nutností je rovněž koloniální Oaxaca – s kostelem Santo Domingo, systémem zavlažování města, čokoládovnou a trhem s kořením. Až pak je povolený odpočinek na krásných karibských plážích na poloostrově Yucatán. Ty jsou vyhlášené jemným pískem, tyrkysovou vodou a teplem.

Kuba: zašlá koloniální krása

Kubánské cesty
Kuba bude i nadále výjimečná a úžasná. Foto: www.cksen.cz

Úžasné moře, kilometry pláží s bílým pískem, vynikající rum a zašlá sláva koloniálních časů. Jeďte poznat ještě tu pravou Kubu – s komunistickým režimem, zpomaleným fungováním služeb a línou pohodou. Objevovat ji můžete začít v Havaně s její rozpadající se krásou. „Pokud máte rádi Ernsta Hemingwaye, projděte se po ulicích mezi bary Bodeguita del Medio, kam chodíval na mojito, a Floridita, kde si vychutnával svoje dokonalé daiquiri,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceláře. Navštívit také musíte přístav Baracoa, prý se zde vylodil Kryštof Kolumbus. Národním jídlem je vepřové vařené pod banánovými listy ve vlastní šťávě. Podává se s bílou rýží a černými fazolemi. Nejlepším koktejlem je u nás neznámá Guaravana z čerstvě vymačkané cukrové třtiny, pomerančového džusu a bílého rumu. Pije se jen tam, kde je čerstvá třtina, jinak se do pár minut zdrcne a koktejl se může vylít.

Západ USA: hvězdný Hollywood vs. národní parky

USA západ Monument
Západ USA je perfektní kombinace přírody a amerických metropolí. Foto: www.cksen.cz

Je to perfektní kombinace úžasné přírody a pulzujícího života amerických metropolí. Turisté nesmějí minout národní parky (Grand Canyon, mohutné skály v Monument Valley, obří sekvoje nebo nejvyšší vodopád v Zionu). Působivý je také národní park Yosemite, kterému dominují světoznámé skály El Capitan a Halfdome a 740metrový vodopád Yosemite. Jen pozor na rysy, vlky a medvědy. Vynechat nelze ani nejslavnější města jako Los Angeles s Holywoodem, nekonečnými plážemi a šarmantní San Francisko, jehož dominantou je červený most Golden Gate. Na západním pobřeží USA si každý přijde na své. Aspoň jednou za život by se měl člověk podívat do Las Vegas – města kasin, neonů a atrakcí, které fungují 24 hodin denně. Egyptský faraon, Eiffelovka, Socha svobody, pirátská loď – to vše leží uprostřed vyprahlé pouště.

Thajsko: nejkrásnější pláže

Thajsko
Thajsko. Foto: www.cksen.cz

Hodně sluníčka, krásné moře a příjemné lidi najdete v usmívajícím se Thajsku. Nudit se zde nebudete. Začít můžete už v samotném Bangkoku a jeho okolí, kde je možné strávit krásné tři dny. Například prohlídkou královského paláce, pak navštívit 70 kilometrů vzdálené chrámy v Ayutthaya a nasát zde trochu buddhismu, historie a pravého asijského života. Poté vyrazit k moři. „Doporučil bych například tropický ráj – provincii Krabi,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceláře, která vozí turisty do 150 zemí světa. Celé Krabi tvoří národní parky a krásné pláže, jako například ta, ze které se vyráží na souostroví šesti ostrůvků, hlavní je Ko Phi Phi.

Více na www.cksen.cz, www.bubo.sk a https://www.facebook.com/cestovkasen

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*