Chytrá horákyně smaží (nejen na Vánoce) na ghí

I když se smažení řadí mezi ty méně zdravé způsoby vaření, byla by škoda ho z kuchyně úplně vyloučit. Jednu z možností, jak smažit zdravěji, a přitom velmi chutně, představuje ghí – přepuštěné máslo, bez kterého by nevznikl ani tak populární vídeňák…

České ghíčko smažený řízek
Na smažení řízků je ghí ideální. Dodá jim skvělou máslovou chuť. Foto: www.ceskeghicko.cz

Pozor na kouřové signály

Naše chuťové buňky smaženým dobrotám jen těžko odolávají. Pokud je ale nejíte příliš často, určitě není potřeba se jich úplně vzdávat. Velmi důležité je použít pro smažení správný tuk. Nevhodné jsou oleje lisované za studena (tedy ani tolik populární olivový olej), naopak pro tepelnou úpravu dobře poslouží rostlinné rafinované oleje (slunečnicový, palmový, řepkový nebo kokosový). Asi nejlepší variantou je ovšem přepuštěné máslo neboli ghí. „Ghí se výborně hodí na smažení, protože má vysoký kouřový bod 250 °C, takže se nepřepaluje,“ vysvětluje Andrea Dostálová ze společnosti České Ghíčko a na vysvětlenou dodává: „Svůj kouřový bod má každý tuk. Když začne z pánve stoupat, je to jasný signál, že se tuk znehodnocuje, a my bychom měli teplotu snížit.“

české ghíčko
Velmi důležité je použít pro smažení správný tuk. Foto: www.ceskeghicko.cz

Usmaženo dokřupava

Jídlo můžeme smažit z obou stran, nebo ho opatrně ponořit do většího množství rozpáleného tuku. V obou případech se nám na jeho povrchu vytvoří křupavá kůrka. Tu je důležité neporušit, zajišťuje totiž, aby dobrota uvnitř zůstala šťavnatá a nevysušená. Některé potraviny je proto lepší smažit jen chvíli a zprudka, jiné zase nechat déle propéct při nižší teplotě. Po dosmažení je důležité zbavit se přebytečného tuku. Jídlo tedy nechte buď okapat, nebo ho na chvíli položte na papírovou utěrku.

Tip: Kuchyňská papírová utěrka je výborný pomocník, ale nenechávejte na ní smažené jídlo zbytečně dlouho – křupavá kůrka by se rozmočila.

Nejlepší řízky i vánoční kapr

Kromě klasického trojobalu můžeme použít na obalení pouze mouku s kořením nebo těstíčko. A pak už jen stačí rozpálit ten správný tuk. „Na smažení řízků, vánočního kapra, ale i obalovaných žampionů nebo sýrů je ideální ghí. Pokrmu totiž dodá skvělou máslovou chuť. Vždyť jak znalci určitě vědí, pravý vídeňák se dělá právě na přepuštěném másle,“ připomíná Andrea Dostálová ze společnosti České Ghíčko.

České ghičko Bio
České ghičko Bio. Foto: www.ceskeghicko.cz

První České Ghíčko

Ghí se stalo pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě, stejně nepostradatelnou ingrediencí jako třeba olivový olej. Má totiž mnoho skvělých vlastností – především báječně chutná a voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny. Také se nemusí chladit a vydrží alespoň 12 měsíců. Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu.

Více na www.ceskeghicko.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*