Helma je na lyžích stejně nutná jako v autě bezpečnostní pás

Se stále lepším a profesionálnějším vybavením se zvyšuje také rychlost na sjezdovkách, a tím bohužel i riziko úrazu. Není divu, že helma se stala samozřejmou součástí výbavy všech lyžařů a snowboardistů. Navíc už dávno není jen bezpečnostním prvkem, ale i módním a designovým doplňkem.

Dámská lyžařská helma Salomon Qst Charge W
Dámská lyžařská helma Salomon Qst Charge W. Foto: www.4camping.cz

„Aby nás helma při případném nárazu skutečně ochránila, musí perfektně sedět. To poznáme podle toho, že i když ji máme na hlavě s nezapnutým páskem, nepopojíždí do čela, a to ani při předklonu. Zároveň nás ale nesmí tlačit. Často to chce vyzkoušet i několik druhů a značek,“ vysvětluje Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz, který je zaměřený na sportovní a turistické vybavení do přírody. Právě zde nabízejí možnost nechat si poslat při nákupu přes internet několik typů helem do kamenného obchodu, který je zároveň výdejnou zboží, a v klidu a s možností konzultace s vyškoleným prodavačem se rozhodnout, která helma nejlépe sedí.

„Některé helmy se dají velikostně upravit díky kolečku v zadní části, což je rozhodně výhoda třeba v případě, když si potřebujete vzít pod helmu čepici, šátek nebo kuklu. Pokud si nevybíráte helmu se štítem nebo takovou, jejíž součástí jsou lyžařské brýle, doporučuji zkoušet obojí zároveň. Lyžařské brýle by totiž měly tvořit s helmou kompaktní celek. Pro jejich upnutí má většina modelů v zadní části speciální sponu,“ upozorňuje Vít Hruška a na závěr ještě přidává jeden tip. „Existují buď poloskořepinové helmy, které mají textilní ušnice a civilnější vzhled, nebo celoskořepinové helmy, kdy pevná plastová skořepina chrání celou hlavu včetně uší. Také se používají různé systémy odvětrávání. Ať už si ale vyberete jakýkoliv typ, vždy se přesvědčte, že kupujete helmu s certifikací. Kvalitní helma je totiž na lyžích stejně nutná jako v autě bezpečnostní pás.“

Lyžařská přilba Cusna VIP
Lyžařská přilba Cusna VIP. Foto: www.4camping,cz

6 tipů na pomůcky, které pomůžou ochránit hlavu na svahu:

Dámská lyžařská helma Salomon Qst Charge W má vnější plášť z polykarbonátové skořepiny, která je nárazuvzdorná. Vnitřní plášť tvoří vstřikovaná EPS4D pěna, která zaručí pohodlí, a hlavně tlumení v případě nárazu. Komfort ještě zvýší nastavitelná aktivní ventilace se třemi pozicemi pro co nejlepší regulaci teploty. Vnitřní vložka díky AdvancedSkin ActiveDry a merino vlně poskytuje maximální termoregulaci – perfektně odvádí vlhkost a udržuje teplo, lze ji vyndat a vyprat. V zadní části helmy je integrovaný držák lyžařských brýlí. Koupíte ji na www.4camping.cz za doporučenou cenu 3 890 Kč.

Lyžařská přilba Cusna VIP poskytuje vysoký komfort i bezpečnost při nošení. Měkké odnímatelné kryty uší plynule navazují na skořepinu přilby, zvyšují komfort při nošení, přičemž nijak nesnižují ochranu hlavy. Fotochromatický ochranný štít se zrcadlovým efektem plynule mění filtr v rozmezí kategorií S1 (částečně zataženo) až S2 (polojasno) v závislosti na aktuálních světelných podmínkách. Nezamlžuje se a je opatřen povrchovou vrstvou proti poškrábání. Odnímatelný štít, který je součástí helmy, je řešením nejen pro ty, kdo lyžují s dioptrickými brýlemi (bez problémů se pod něj vejdou), protože nabízí dokonalé spojení helmy a brýlí. Koupíte na www.4camping.cz za doporučenou cenu 5 990 Kč.

Lyžařská přilba P1US 2.0
Lyžařská přilba P1US 2.0. Foto: www.4camping.cz

Dětská lyžařská přilba Etape Rider Pro poskytuje vysoký stupeň ochrany i pro nejmenší lyžaře. Přilba je vybavena odnímatelným štítem, jehož snadné používání, pouhé sklopení či vyklopení, zvládnou děti samy bez pomoci rodičů. Kvalitní odvětrání helmy zajišťuje 12 ventilačních otvorů s možností plynulé regulace. Štít s filtrem kategorie S2 je opatřen technologií zabraňující zamlžení a povrchovou vrstvou proti poškrábání. Poskytuje 100% ochranu proti UV záření. Koupíte na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 790 Kč.

Lyžařská přilba P1US 2.0 je vyrobena kombinací hardshell vnější vrstvy a vstřikované EPS pěny na vnitřní straně. Pro vnější stranu byl vyvinut speciální termoplast, který má extrémní tvrdost a nejvyšší odolnost vůči nárazu. Vnitřní plášť zase poskytne komfort a tlumení v případě nárazu. Technologie Natural Sound System byla vyvinuta s důrazem na přirozené vnímání okolních zvuků, což výrazně zvýší vaši bezpečnost na svahu. Ušní chrániče jsou zcela odnímatelné, v zadní části helmy je integrovaný držák lyžařských brýlí. Výstelka se dá vyjmout a vyprat. Koupíte na www.4camping.cz za doporučenou cenu 2 599 Kč.

Dětská lyžařská přilba Etape Rider Pro
Dětská lyžařská přilba Etape Rider Pro. Foto: www.4camping.cz

Mons Royale Olympus Tech Balaclava je promyšlená technická kukla s merino síťovinou, pro ještě lepší odvod par při dýchání. Ploché švy zaručí, že nikde nebudou škrábat a nebudete mít z helmy otlačeniny. 100 % merino vlna z Nového Zélandu zajistí teplo pro celou hlavu. Díky tomuto materiálu kukla rychle schne, hřeje, i když je vlhká, a není cítit ani po několika dnech nošení. Koupíte na www.4camping.cz za doporučenou cenu 790 Kč.

Dětská kukla Sensor je vyrobena z materiálu Double Face, který zahřeje a má dobré termoregulační schopnosti. Výhodou této kukly je, že schová a zahřeje i nos. Koupíte ji na www.4camping.cz za doporučenou cenu 255 Kč.

Mons Royale Olympus Tech Balaclava
Mons Royale Olympus Tech Balaclava. Foto: www.4camping.cz

4camping.cz je outdoorový e-shop, který nabízí veškeré vybavení do přírody, na sport a turistiku od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempingový nábytek, až po čelovky, věci na vaření a nejrůznější outdoorové vychytávky a nově také kompletní lezecké vybavení. Mezi články najdete spoustu praktických tipů, testů a doporučení skutečných odborníků.

Více na www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*