Při sedavém zaměstnání je třeba posilovat střed těla. Zkuste elektrody!

Každý člověk, a zvláště ten, který tráví většinu dne v sedě, by si měl pohlídat pravidelné posilování core – hlubokého stabilizačního systému páteře. V opačném případě hrozí bolesti zad, ale i povolené břicho. Novinkou je cvičení využívající elektrické impulzy.

Body Expres - Tomáš Krmíček
Tomáš Krmíček z pražského fitness studia Body Express. Foto: www.bodyexpress.cz

Core je v poslední době často citovaným pojmem v souvislosti s lidským zdravím a v překladu znamená střed, jádro nebo podstatu. Nazývá se tak hluboký stabilizační systém páteře, tedy skutečně střed našeho těla, který rozhoduje o tom, zda nás například budou bolet záda, jaké budeme mít držení těla, i zda třeba budeme řešit problémy s povislým břichem. Za to všechno zodpovídají hluboké svaly, které jsou ukryté pod těmi povrchovými, ve spodní části trupu, zad a v oblasti břicha. Aby však tento hluboký stabilizační systém páteře dobře fungoval, musí se pravidelně procvičovat,“ vysvětluje Tomáš Krmíček z pražského fitness studia Body Express.

Chce to správný impulz

Core se dá posilovat různými způsoby. Mezi ty nejúčinnější patří metoda EMS (elektro-myo-stimulace), při níž se do ochablých nebo přetížených svalů posílají slabé elektrické impulzy, které je aktivují, a to až 80x za sekundu. Původně se EMS používala pro rehabilitaci svalů po operacích, pak ji začali do svých tréninkových programů zařazovat sportovci (například i slavný sprinter Usain Bolt) a dnes je stále využívanější ve světě fitness.

„Komplexní elektro-myo-stimulace pracuje až s 10 dvojicemi elektrod, kdy je každá dvojice umístěna na pravé a levé polovině těla. Impulz tak proběhne ve všech svalech „po cestě“ z jedné poloviny těla na druhou, a nejen v místech umístění elektrod. Proto jsme schopni touto metodou aktivovat celé tělo, všechny svaly. A to dokonce i ty, které standardně neumíme vůlí zapojit či je potřeba složitých cviků a dlouhého učení. Například svaly pánevního dna nebo hluboké zádové svalstvo,“ říká Tomáš Krmíček a připomíná, že vlivem nedostatku komplexního pohybu trpí nějakou dysbalancí většina populace. Odstranit ji znamená cíleně procvičit konkrétní svaly v jejich prvotní funkci. „Díky tomu, že při EMS probíhá impulz mezi pravou a levou polovinou těla a opačně, pracují svaly obou polovin těla stejně intenzivně. Nedochází tak ke svalové dysbalanci, která je nejčastější příčinou bolestí zad.“

A co je důležité – elektrická stimulace svalů působí na veškeré kosterní svalstvo. Tedy i na malé a jemné svaly, které nejsme schopni vůlí identifikovat a zapojit, a také na hlubší vrstvy svalů. Sval identifikuje elektrický impulz jako žádost o svalovou kontrakci a provede ji. Navíc si stimulaci i svaly předají tzv. fasciálním systémem, ze svalu na sval.

Cvičení EMS - Bodyexpres
Není to tak, že „něco“ cvičí za nás. I na tento trénink je nutno přijít dobře připravený. Foto: www.bodyexpress.cz

Jak se cvičí s elektrodami na těle?

Máte obavy, jak takové „elektro“ posilování probíhá? Žádný strach, metoda je nejen velmi účinná, a to již po krátké době, ale i příjemná, bezpečná a nijak vás při pohybu neobtěžuje.

„Při cvičení máte oblečené speciální oblečení (jedná se o přechodovou vrstvu, která zabezpečuje vodivost mezi elektrodami a pokožkou) a na něm vestu, do níž jsou vestavěné elektrody. Ty jsou umístěny i v páscích, které se upevní na ruce, nohy a hýždě. Většina studií toto oblečení půjčuje, ale pokud máte zájem, můžete si koupit i vlastní. „Hlavou“ metody je pak přístroj miha bodytec,“ vysvětluje praktický průběh metody EMS Pavel Suchý z brněnské společnosti Nové Fitness. Na závěr ještě dodává, že díky mechanicky ovládaným knoflíkům pro nastavení intenzity na přístroji miha bodytec se jedná v současné době o jediný přístroj na trhu, který splňuje požadavky normy DIN 33961.

Metoda EMS (elektro-myo-stimulace) se původně používala pro rehabilitaci svalů po operacích. Dnes představuje jeden z nejrychlejších způsobů, jak dostat tělo do kondice, odstranit svalové nerovnováhy a zhubnout. Při EMS se celé tělo aktivuje pomocí slabých elektrických impulzů, stejných, jaké si samo vytváří, a tím se rovnoměrně zpevní a přirozeně vytvaruje. Pro toto vysoce efektivní cvičení (stačí 20 min. týdně) se využívají přístroje miha bodytec od společnosti Nové Fitness. Ve studiích Body Express, kde lekce EMS probíhají, a která vznikají po celé republice (např. v Brně jsou nyní 4 pobočky, v Praze 2 a třetí se připravuje, další v Karlových Varech, Českých Budějovicích…), si mohou klienti vybírat z mnoha různých cvičebních programů.

Zdroj informací: www.bodyexpress.cz a www.novefitness.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*