Skákat při EMS je jako jet se zataženou ruční brzdou

Metoda EMS patří mezi velmi mladé obory používané při sportovních trénincích. Nejedná se o klasické fitness cvičení s dynamickým pohybem, protože ke stimulaci svalů používá stejný princip jako elektroléčba. To má řadu výhod. Jak cvičit EMS správně?

Cvičení EMS - Bodyexpres
Cvičení pomocí elektrostimulace svalů EMS je v zahraničí léta velkým hitem. Foto: www.bodyexpress.cz

„EMS trénink aktivuje slabým elektrickým impulzem všechny svaly najednou, a ne jako fitness postupně (na různých stanovištích, při různých cvicích). To znamená, že zapojíme zároveň svaly, které normálně vykonávají protipohyb. Naším úkolem je udržet pozici těla a kontrolovat svaly, aby nedošlo k vychýlení jedním nebo druhým směrem. Pak je aktivace nejúčinnější a nejkomplexnější. Svaly udělají práci, ke které je máme, ale protože je zapojíme všechny najednou, nepohneme se z místa,“ vysvětluje trenér Tomáš Krmíček z Body Express a mistr světa v kategorii párů ve sportovním aerobiku z roku 2004. 

Jak poznat správné studio EMS?

Pokud bychom naopak chtěli při cvičení EMS udělat například dřep s výskokem, museli bychom mít v různých fázích pohybu různé svaly záměrně uvolněné, aby jiné mohly provést dynamický pohyb. To bychom neuvěřitelně ztráceli účinnost EMS stimulace. Jako kdybychom jeli autem se zataženou ruční brzdou. Chceme-li tedy aktivovat všechny svaly pomocí EMS, není prostor na jejich uvolnění. A tedy ani na dynamický pohyb.

„Z neznalosti ale často dochází k tomu, že někteří trenéři vnímají EMS trénink jako klasické fitness cvičení, jen obtížnější kvůli elektrostimulaci. To je naprosté nepochopení možností EMS. Někdy k tomu přispívá i snaha klienta dělat při EMS to samé, co zná z fitness centra. Trenér, který nemá dostatečné znalosti o logice a principu elektro-myo-stimulace, takovému vábení podlehne a EMS trénink pak úplně ztrácí na svém efektu,“ říká Pavel Suchý z brněnské společnosti Nové Fitness, jež dodává do Česka přístroje a vybavení pro cvičení EMS. Zároveň upozorňuje na „studia EMS“, která pod tímto názvem nabízejí úplně jinou službu – například klasické cvičení s činkami nebo Bosu, pouze doplněné elektrickou stimulací svalů, ale o podstatně menší intenzitě. Takové cvičení přitom nemůže klientovi poskytnout výhody originálního EMS tréninku.

Pokud EMS studio správně pochopilo princip metody EMS a má propracovanou metodiku zohledňující specifika elektrostimulace, stačí, když poskytuje klientům dvacetiminutový trénink jednou týdně. Natolik je intenzivní. To je první parametr, podle kterého lze poznat správné studio.

Druhou nápovědou je široká síť poboček. „Síť si může dovolit vyčlenit odborníka na metodiku, školení trenérů, aplikaci nejnovějších trendů a výsledků vědeckých studií. EMS je stále mladý obor, proto se každoročně na EMS sympoziu představují nové a nové souvislosti. Na ně je třeba reagovat i změnami v procesu tréninku,“ upozorňuje trenér Tomáš Krmíček.

Cvičení EMS - Bodyexpres
Není to tak, že „něco“ cvičí za nás. I na tento trénink je nutno přijít dobře připravený. Foto: www.bodyexpress.cz

Metoda EMS (elektro-myo-stimulace) dnes představuje jeden z nejrychlejších způsobů, jak dostat tělo do kondice, odstranit svalové nerovnováhy a zhubnout. Při EMS se celé tělo aktivuje pomocí slabých elektrických impulzů, stejných, jaké si samo vytváří, a tím se rovnoměrně zpevní a přirozeně vytvaruje. Pro toto vysoce efektivní cvičení se využívají přístroje miha bodytec od společnosti Nové Fitness. Ve studiích Body Express, kde lekce EMS probíhají, a kam klienti docházejí 1x týdně (na rozdíl od studií, kde probíhá tradiční fitness trénink doplněný stimulací, který je nutné absolvovat vícekrát týdně), si mohou klienti vybírat z mnoha různých cvičebních programů. V současnosti u nás působí 13 studií, která cvičení EMS provozují. V Praze jsou 3 pobočky: na Vinohradech, na Palmovce a nově na pražské Waltrovce. Mimo hlavní město si můžete zacvičit v Body Expres v Brně, Plzni, Karlových Varech, v Mostě, Českých Budějovicích, Táboře a v Kroměříži.

Zdroj: www.bodyexpress.cz a www.novefitness.cz

Témata: ×

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*