Trendy z Výstavy stanů: Lidé chtějí kvalitu a komfort, na vzestupu je zboží vyráběné v Evropě a české značky

V pražských Letňanech vypukl už 20. ročník téměř tříměsíční Výstavy stanů a vybavení do přírody. Najdete zde největší sortiment outdoorového a turistického vybavení v ČR. Unikátní akce, která v sobě kombinuje výstavní a prodejní element, přináší řadu trendů: příklon ke kvalitě a zájem o zboží vyráběné v Evropě, náročnější spotřebitele mířící do kempů a volající po větším komfortu a vzrůstající popularitu českých značek.

Výstava stanů a vybavení do přírody 2017
V pražských Letňanech vypukl už 20. ročník téměř tříměsíční Výstavy stanů a vybavení do přírody. Foto: www.pixpo.cz

Mezi hlavní trendy ve světě outdoorové výbavy stále patří minimalismus, ať už jde o snižování váhy, objemu či snahu o maximální skladnost. Narůstá zájem o produkty šetrné k přírodě, z obnovitelných zdrojů i výrobky využívající solární energii.

„Roste také popularita rodinného kempování, která se zvyšuje se zlepšující se nabídkou služeb a zábavy v kempech. Tomuto trendu jsme přizpůsobili nabídku stanů, rozšířenou o velké a rodinné stany, i nabídku nábytku a kempinkových doplňků. Lidé chtějí komfortní rodinné stany, často i s vyhřívanými koberci a se zavedenou elektřinou. Za kvalitní vybavení jsou ochotni si připlatit – chtějí být blíž přírodě, ale nechtějí opustit svůj komfort,“ říká Vít Hruška, manažer Výstavy stanů a vybavení do přírody. Ta se koná od 1. června do 13. srpna v PVA Praha Letňany a letos nabízí pestrý doprovodný program.

Výroba outdoorového zboží se vrací do Evropy

Výstava stanů a vybavení do přírody 2017
V pražských Letňanech se seznámíte téměř se všemi značkami na českém trhu. Foto: www.pixpo.cz

Co však lze nově sledovat, to je odliv výroby outdoorového zboží z Asie do Evropy. „Jeho výroba v Asii, převážně pak v Číně, přestává být finančně tak atraktivní jako dříve, a to logicky vede k odlivu části výroby zpět do Evropy,“ upozorňuje Vít Hruška.

Druhý zajímavý jev naopak vzniká na straně českých výrobců, kterým se díky kvalitní, pestré nabídce a dobrému poměru cena/výkon daří nejen doma, ale i v zahraničí. „Na Výstavě stanů a vybavení do přírody jsme na tento trend zvyšující se poptávky po českých značkách zareagovali rozšířením našeho portfolia například o značky Tilak, Kilpi nebo Direct Alpine. Zařazením nebo výrazným rozšířením sortimentu výše jmenovaných značek jsme reagovali i na další trend, kterým je nárůst poptávky po kvalitním zboží,“ dodává Vít Hruška s tím, že už i u českých turistů a kempařů je jasně pozorovatelný nárůst poptávky po zboží z kvalitních materiálů, s originálním a neotřelým designem, nikoliv jen honba za nízkou cenou. Český zákazník dnes chce hlavně kvalitu, ale nekupuje ji za každou cenu a rád si počká na akci či slevu. Těch je na Výstavě stanů každý den spousta.

Na výstavě radí odborníci nezávislí na značkách

Výstava stanů a vybavení do přírody 2017
Najdete zde největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu . Foto: www.pixpo.cz

„Celý rok jsme objížděli festivaly a outdoorové výstavy po celém světě, sledovali jsme nové trendy a dosáhli toho, že máme letos vůbec největší šíři nabídky turistického vybavení v Česku. Návštěvníci si mohou vybírat ze 150 světových značek, které jsme rozdělili do jednotlivých sekcí od stanů, spacáků a karimatek, přes kempinkový nábytek, po oblečení, batohy, obuv a mnohé další. Dříve k nám mířili hlavně běžní turisté a rodiny s dětmi, s rozšířením sortimentu k nám přicházejí také ti, kdo vyrážejí na velké expedice. Vyberou si tady dnes ti, kdo míří do kempu, na festival i na náročné cesty,“ říká pořadatel Výstavy stanů a vybavení do přírody Jaroslav Skalka ze společnosti Ftonline s tím, že základním cílem akce je nabídnout kompletní vybavení pro pobyt v přírodě.

Zatímco se prodejci většinou specializují jen na několik vybraných značek, tady se seznámíte prakticky se všemi významnějšími značkami na českém trhu. Není tak například problém postavit si vedle sebe třeba deset batohů jedné kategorie od různých značek, porovnat si je a hlavně si je vyzkoušet. Na Výstavě stanů je více než 320 postavených stanů, v nichž si můžete poležet, a vystaveny jsou i stovky spacáků a karimatek, které si můžete vyzkoušet na různých površích.

„Návštěvníky vyzýváme, aby si vše vyzkoušeli, a to tak dlouho, jak potřebují. Často k nám chodí lidé, kteří se neorientují ve zboží a potřebují poradit. Náš obsluhující personál jsou skuteční odborníci, pravidelně školení v technologiích, materiálech i trendech. Zajímají se o to, kam návštěvník jede, jak bude cestovat… a podle toho mu poradí – zcela nezávisle na značkách, ke všem se stavíme rovnocenně,“ upozorňuje Jaroslav Skalka.

Výstava stanů vás vybaví do kempu i na expedice

Výstava stanů a vybavení do přírody 2017
Vybavíte se zde do kempu, na vodu i na expedici do hor. Foto: www.pixpo.cz

Největší evropská Výstava stanů a vybavení do přírody se koná od 1. června do 13. srpna v areálu PVA EXPO Praha Letňany. Najdete zde největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempinkový nábytek až po nejrůznější doplňky, jako jsou věci na vaření či čelovky. Na ploše 10 500 m² (!) se představí 150 značek! V rámci doprovodného programu se můžete těšit na promítání cestovatelských filmů, vyzkoušet si své dovednosti na lezecké stěně či v soutěži zručnosti. Můžete ochutnat expediční stravu a díky dětskému koutku máte jistotu, že vyberete a nakoupíte v poklidu i s dětmi. Velkým lákadlem je soutěž o ceny v hodnotě jednoho milionu korun, které budou organizátoři losovat každý týden. Vstup a parkování jsou zdarma. Ti, kdo to mají do Prahy daleko, nakoupí identický sortiment na www.4camping.cz

Zajímavosti z Výstavy stanů a vybavení do přírody:

  • Nejlevnější stan tady koupíte za cca 400 Kč, nejdražší za cca 50 000 Kč.
  • Pořadatelé letos velmi posílili sekci obuvi, najdete zde na 325 modelů.
  • Věnovat se vám zde bude 135 členů obsluhujícího personálu.
  • Na ukotvení více než 320 vystavených stanů bylo zapotřebí 3,8 km pásky.
  • Nejlehčí stan pro 2 osoby, který tady prodávají, váží pouhých 722 gramů (a to včetně tyčí!).
  • Na výstavě stanů najdete 631 modelů spacáků.
  • Nejmenší složená karimatka tady měří pouhých 16 x 8 cm.
  • Největší stan na Výstavě stanů měří 28,6 m².

Zdroj informací: www.4camping.cz a Výstava stanů a vybavení do přírody

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*