Tučně, a přece zdravě? Jde to díky ghíčku!

Společně s chladnými měsíci přichází i touha po teplém a vydatném jídle. Tuk je v zimě zkrátka třeba. Ať už jste polévkový či omáčkový typ, milujete řízek, rybu nebo si rádi pochutnáte na dobrém koláči, máme pro vás skvělé, a hlavně zdravé řešení – přepuštěné máslo neboli ghí.

České ghíčko natural
Ghí, ghee nebo ghíčko je sanskrtský výraz pro přepuštěné máslo. Foto: www.ceskeghicko.cz

Ghí, ghee nebo ghíčko je sanskrtský výraz pro přepuštěné máslo. To lze použít v teplé kuchyni všude tam, kde byste použili jakýkoliv jiný tuk. Ve zdejších krajích není až takovou novinkou. „Naše praktické babičky takto prodlužovaly trvanlivost másla. Neměly k dispozici lednice a mrazáky a v této podobě jim máslo vydrželo ve spíži velmi dlouho. Ve starých kuchařských knihách se přepuštěné máslo používalo ke smažení, maštění knedlíků, kaší, brambor, do polévek a omáček, k potírání drůbeže, ryb, při pečení koláčů a buchet,“ vysvětluje Andrea Dostálová, zakladatelka společnosti České Ghíčko, které vyrábí ghí ručně a podle tradiční receptury. Na smažení je ghí naprosto ideální, má totiž vysoký bod zápalu, proto se nepřipaluje. Znalci vědí, že pravý vídeňák se dělá na přepuštěném másle. Také omáčkám a polévkám dodá vynikající chuť i vůni a ryby a dušená zelenina na ghí jsou prostě bezkonkurenční.

České ghíčko Bio
České Ghíčko je k dostání v v mnoha ochucených variantách. Foto: www.ceskeghicko.cz

Ghí jako elixír života

A nebojte se, staré známé tvrzení, že co je tučné a dobré, nemůže být zdravé, už rozhodně neplatí. Vědecké výzkumy nyní potvrzují, že máslo (a to přepuštěné obzvlášť) je velmi hodnotný a zdraví prospěšný tuk. „Během posledních 20 let přišly na scénu margaríny a máslo bylo z lednic vyhnáno. Civilizačních chorob však neubylo, tak se pomalu vracíme k tomu, co před lety fungovalo,“ konstatuje Andrea Dostálová.

Ghí totiž dokáže podpořit správné trávení, pomáhá upravit hladinu lipidů a cholesterolu, vyživuje nervové buňky, zlepšuje soustředění, posiluje látkovou výměnu a obranyschopnost, napomáhá detoxikaci a omlazuje. A protože přepuštěním je máslo zbaveno kaseinu (mléčné bílkoviny) a laktózy (mléčného cukru), mohou ghíčko konzumovat i lidé s alergií na některou z těchto složek mléka.

S ghí se dokonce můžeme setkat i v souvislosti s pět tisíc let starou indickou medicínou – ajurvédou. Ta je od roku 1982 uznaná Světovou zdravotnickou organizací jako oficiální alternativní medicína a ghí považuje pro své účinky na zdraví za elixír života.

Candát na ghíčku
Candát na ghíčku. Foto: www.ceskeghicko.cz

Recept:

Candát na ghíčku

Suroviny:

  • 1 menší candát (může být i pstruh)
  • 10-20 g hladké mouky
  • 120 g BIO Ghí od Českého Ghíčka
  • 1 BIO citron
  • sůl a pepř

Postup:

  • Candáta vykucháme, očistíme, opláchneme, osušíme. Pak ho jemně osolíme, opepříme a hojně pokapeme šťávou z poloviny citronu. Následně ho necháme v chladničce asi 15 minut odpočinout. Pak rybu ze všech stran pečlivě obalíme v hladké mouce.
  • Ve vyšší pánvi rozehřejeme 120 g BIO Ghí od Českého Ghíčka a rybu na něm ze všech stran opečeme do zlatova. Upečeného candáta podáváme politého BIO Ghí od Českého Ghíčka a ozdobeného plátkem citronu. Jako příloha jsou nejvhodnější brambory pečené nasucho v troubě a zeleninový salát.

První České Ghíčko

Ghí se stalo pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě, stejně nepostradatelnou ingrediencí jako třeba olivový olej. Má totiž mnoho skvělých vlastností – především báječně chutná a voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny. Také se nemusí chladit a vydrží alespoň 12 měsíců. Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu. České Ghíčko koupíte na www.ceskeghicko.cz za doporučenou cenu 211 Kč/340 ml. A na výběr je i mnoho ochucených variant!

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*