Velká prsa jsou přednost, ne hendikep. A platí to i při sportu 

Možná vás příroda obdařila v oblasti poprsí víc, než byste si přály. Spousta žen vám nejspíš závidí, jen vy sama ale víte, že někdy jsou velká prsa trochu starost. Třeba při sportu. Pokud se vás tohle téma týká, určitě vám přijdou vhod rady našich odbornic: Jany Havrdové, všestranné sportovkyně a prezidentky FISAF.cz, a Heleny Konarovské z Le Chaton, která je považována za českou guru v oblasti dámského prádla.

Jana Havrdová
Jana Havrdová. Foto: www.fisaf.cz

„Často slýchám, jak ženy tvrdí, že nesportují proto, že mají příliš velké poprsí. Je to ale jen výmluva. V dnešní době, kdy jsou k dispozici dokonalé funkční sportovní podprsenky, může sportovat každá žena. S dobrou podprsenkou může dělat všechny sporty včetně běhání, o němž si vyvinutější ženy myslí, že je pro ně naprosté tabu,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, a přidává osobní zkušenost. „Většina žen, které kojily, si jistě pamatuje život s velkými prsy. Při každém poskoku si prsa automaticky podržíte, aby „neposkakovala“, při cvičení jógy máte zase v obrácených pozicích (např. svíčka), pocit, že vás vlastní poprsí udusí. Osobně to znám velmi dobře, po třech dětech a téměř sedmi letech kojení mi aktuálně zůstala prsa o velikosti 70 F.“

Základem je dokonalá sportovní podprsenka

Klasický top bez kostic si můžou dovolit jen ženy s menšími prsy. Pro větší velikosti jsou vhodné speciální sportovní podprsenky. A v čem se liší od těch běžných?

„Sportovní modely mají široká ramínka a vysoký plný střih. Bradavky jsou vždy chráněné jemnou výztuží a šíře zapínání počítá se zátěží. Sportovní podprsenky jsou vyrobeny z funkčních materiálů pomáhajících odvádět pot od těla, často mají v oblasti hrudní kosti systém odvětrání, který brání nepříjemnému zapocení. Chrání záda, šetří ramena, a to nejdůležitější, rozloží váhu prsou do středu zad, a tím pomáhají ke správnému držení těla. Proto by také měly mít možnost křížení ramínek. Díky tomu mají prsa i při běhání pevnou podporu a drží pevně u hrudníku,“ vysvětluje Helena Konarovská ze společnosti Le Chaton, která u nás patří k největším odborníkům na dámské prádlo. Jen pro zajímavost – nápad založit firmu specializovanou na dámské prádlo dostala před více než 15 lety ve chvíli, kdy nemohla v obchodech sehnat podprsenky a plavky pro větší poprsí…

Sportovní podprsenka Le Chaton
Sportovní podprsenka Le Chaton. Foto: Le Chaton

Vsaďte na kostice

„Pokud chce mít žena stoprocentní jistotu správného výběru sportovní podprsenky, měla by zajít do specializovaného obchodu s prádlem a zkoušet, zkoušet, zkoušet…, aby se cítila komfortně jak při výskoku, tak třeba při sbírání míčků na kurtu,“ říká Helena Konarovská. Důležitý je hlavně pevný obvod kolem hrudníku a správná hloubka košíčků. Pokud jste dobře vybraly velikost, prsa drží pevně a pohyb je komfortní a bezproblémový.

A jestliže řešíte otázku, zda zvolit sportovní podprsenku s kosticemi, či bez…, Helena Konarovská má jasnou odpověď. „Každá žena má jinou citlivost kůže a váhu prsou, i když mají stejnou velikost. Pokud ženám nevadí cítit pevnost obvodu, vždy doporučuji kostici. Lépe zpevní váhu prsou a udrží je ve správné výšce. Bezkosticová podprsenka se může zdát pohodlnější, ale vždy „pustí“ prsa při sportu níž nebo je více přitlačí k tělu, a prsa se tím pádem nenacházejí v přirozeném tvaru.“

Zakažte si hrbit se a prsa schovávat

„Pro ženy s většími prsy platí – větší váha na hrudníku a špatné držení těla často způsobují bolesti zad. Ženy proto musí hlídat své držení těla po celý den, nejen při sportu… Navíc každý člověk vypadá lépe (mladší a optimističtější), když stojí hezky rovně, a ne se svěšenými rameny a „hrbem“ na zádech.,“ říká Jana Havrdová. Právě ženy s velmi vyvinutým poprsím mají podle ní sklon hrbit se a schovávat prsa. Zkracují se jim tak prsní svaly a přední hlava ramenního svalu, uvolňují se mezilopatkové svaly. „Proto je důležité tyto svaly posilovat a prsní a přední hlavu ramenního svalu protahovat,“ upozorňuje Jana Havrdová a přidává rovnou dva cviky, které se dají dělat kdykoli během dne.

Vyzkoušené cviky Jany Havrdové:

Jana Havrdová - posilování prsních svalů
Jana Havrdová – posilování prsních svalů. Foto: www.fisaf.cz

Cvik č. 1 Posilování prsních svalů

V sedě nebo ve stoje se vytáhněte za temenem hlavy do výšky, ramena zasaďte dozadu a dolů. Spojte si dlaně v oblasti před hrudní kostí, předloktí držte rovnoběžně se zemí. Dlaněmi tlačte proti sobě po dobu 10 sekund a následně uvolněte. Opakujte 5x.

Cvik č. 2 Po posilování následuje protažení

Paže upažte, pokrčte v loktech, nadloktí jsou rovnoběžně se zemí, lokty v úrovni ramen. Vaše paže tvoří tvar pomyslného svícnu. V této poloze zatlačte pažemi dozadu a vydržte po dobu 3 nádechů a výdechů. S každým dalším výdechem se pokuste zatlačit paže více vzad. Cvik můžete také rozvinout pohybem paží ve svícnu směrem vzhůru (dlaně míří k sobě a nad hlavu) a následně zpět. Opět opakujte 5x.

Tajný tip: Před sportovní aktivitou si oblast pod a mezi prsy ošetřete dětským pudrem. Předejdete tak nepříjemnému pocení a následným vyrážkám.

 

Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz patří mezi nejaktivnější sportovní svazy v ČR. Sdružuje na 80 sportovních klubů, 2 500 aktivních členů a každoročně pořádá přibližně 40 sportovních soutěží. Je nejstarší vzdělávací organizací v oblasti fitness vzdělávání a zaštiťuje celorepublikové osvětové projekty Děti na startu a Česko se hýbe. Více na www.fisaf.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*