Chcete mít zdravé tělo? Soustřeďte se na chodidla!

„Chodidla nosí naše tělo, celou jeho váhu – každý den a po celý život… Posilujeme zadečky, břicha, ale tuto, tak důležitou část našeho těla většinou opomíjíme. Pokud budeme mít aktivní a zdravá chodidla, vyvarujeme se – nebo se i zbavíme – mnoha zdravotních problémů,“ říká Tereza Náplavová Semrádová, která pod hlavičkou Školy fitness profesionálů FISAF.cz pravidelně pořádá kurz Zdravá záda a zdravé chodidlo.

Fisaf.cz - Zdravá záda, zdravé chodidlo
Klenba chodidel je páteří celého našeho těla. Foto: www.fisaf.cz

„Naše chodidlo se skládá z 26 kostí, které na to, jak jsou malé, musí unést celou naši váhu. Jejich klenba je páteří celého našeho těla. Měla by fungovat jako pružina – když se postavíme, zátěž by měla donutit klenbu napnout se a roztáhnout. To umožňují boty barefoot, které jsou široké a nechají naši nohu v přirozené poloze – s možností mít palec v ose, aby prsty byly tam, kde mají být, a nedocházelo k deformitám. Ty se pak totiž zásadní měrou podílejí i na bolestech zad a jiných zdravotních problémech,“ podotýká Tereza Náplavová Semrádová, školitelka kurzu Zdravá záda a zdravé chodidlo Školy fitness profesionálů FISAF.cz.

Nejdřív „jde“ pata

A jaké je tedy správné nastavení chodidla? Takové, kdy je pata v ose s achilovkou i lýtkem. Pro chůzi je zcela zásadní právě pata. Při kroku by měla být první v kontaktu se zemí, poslat mozku informaci o terénu (je tvrdý, měkký, nerovný…?) a připravit na něj nejen chodidlo, ale celé naše tělo.

„Správná chůze by měla využívat gravitace, noha by měla být v náklonu a padat na zem tak, že je vystřelena, aby nás zachytila v pádu – v tom okamžiku je vystřelena druhá noha. Nejdříve by měla jít pata, pak vnější hrana malíková, a teprve pak palec a ostatní prsty, které pomohou vystřelit nohu dopředu,“ dodává Tereza Náplavová Semrádová.

Co se týká stání, odbornice doporučuje zaměřit se na tzv. tříbodovou oporu, kdy se přes jednu nohu „zakořeníme“ do země, „přisajeme se“ do ní pod palcovým a malíkovým kloubem a ze zevní strany paty. Kolena přitom máme přirozeně „odemčená“ (nohy tedy nejsou propnuté, ale lehce pokrčené), prsty jsou volné.

Fisaf.cz - Tereza Náplavová Semrádová
Tereza Náplavová Semrádová. Foto: Fisaf.cz

Cviky pro zdravá chodidla i záda

K aktivaci ztuhlých chodidel můžeme využít jednoduché pomůcky, které máme i doma.

  1. Metla pro masáž: Skvělou masáž plosky zajistí násadka metly, kterou odšroubujeme. Dáme si ji pod chodidlo a postupně pomalu přejíždíme přes celou plosku. Důraz i váha jsou tady silnější, a o to víc si to naše chodidla užijí…
  2. Ručník pro pohyblivější prsty: Dáme si pod plosku ručník a stahujeme ho nejprve prsty k sobě, jako bychom si „nahrabávali“ látku. Pak látku dáváme prsty co nejdále od sebe. Krásně tím posílíme prsty a zaktivujeme klenbu.
  3. Tužky pro lepší motoriku: Rozsypeme před sebe na zem různě dlouhé a široké tužky a sbíráme je nohou – pěkně jednu po druhé pod prsty zvedneme a dáme je na hromádku.

Tip: Workshop Zdravá záda, zdravé chodidlo pořádá Škola fitness profesionálů FISAF.cz. Ta má více než 20letou praxi s vedením kurzů pro instruktory nejrůznějších forem cvičení. Spolupracuje s největšími kapacitami ve svém oboru. Jako první v ČR jí byla udělena akreditace mezinárodní společnosti Europe Active, nejvyšší uznání kvality vzdělávacího systému v oblasti fitness v Evropě a FISAF.cz. Více informací (nejen) o workshopu Zdravá záda, zdravé chodidlo najdete na www.fisaf.cz a https://www.facebook.com/fisafprofi

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*