Dva účinné cviky proti (nejen předvánočnímu) stresu

Příprava jakékoli oslavy, tím spíš té vánoční, s sebou nese kromě fyzické námahy i jisté psychické napětí. V takovém případě se jistě budou hodit cviky proti stresu. Ale i když máte cukroví objednané, dárky přijdou zabalené a o úklid se postará profesionální služba, tělo si malou rozcvičku rozhodně zaslouží.

Fit pain free komplexní protažení Counter Stretch.
Fit pain free komplexní protažení Counter Stretch. Foto: www.fitpainfree.com

„Při přípravě vánočních pochoutek, vaření a pečení často delší dobu stojíme či strnule sedíme v jedné pozici. To není pro naši páteř a celý pohybový aparát vůbec optimální. A tak není divu, že tělo protestuje, a dá nám to najevo třeba bolestmi krční páteře, omezenou hybností končetin, bolestmi v kříži nebo bedrech. Také úklid spojený s jednostranným pohybem a s přenášením těžších předmětů často končí namoženými svaly. Jako prevence všech těchto potíží se osvědčily následující cviky,“ doporučuje Hana Toufarová, zkušená lektorka s více než 30letou praxí, která je specialistkou na novou cvičební metodu Fit Pain Free. Právě ta je velmi účinná například při bolestech zad, zatuhnutí kloubů, namožení svalů a podobných potížích pohybového aparátu.

Fit pain free komplexní protažení Counter Stretch.
Fit pain free komplexní protažení Counter Stretch – pozice 2. Foto: Foto: www.fitpainfree.com

Cvik č. 1: Counter Stretch

Při tomto cvičení si příjemně uvolníme ramena, protáhneme celou páteř a zadní stranu nohou a na konci se krásně narovnáme.

Základní pozice:

Stoupněte si ke stolu (parapetu nebo židli) a opřete se dlaněmi tak, abyste při předklonu měli paže přibližně ve výši ramen. Také dlaně jsou opřené v šíři ramen. Kyčle, kolena a chodidla držte v jedné linii, chodidla směřují dopředu.

Provedení cviku:

 1. Překlopte pánev dopředu, zapojte flexory kyčle.
 2. Zatněte svaly na stehnech.
 3. Ramena stáhněte směrem dolů k pasu, lopatky k sobě a dolů.
 4. Uvolněte se v ramenou, spusťte je co nejníže.
 5. Po 10 sekundách pozvolna spusťte ruce dolů a v hlubokém předklonu vydržte asi 10 s.
 6. Pak dejte ruce v bok, palce směrem k páteři a co nejvíce k sobě.
 7. Lokty zatlačte směrem k sobě a s nádechem se vzpřimte. Snažte se při vzpřimování prohnout v zádech, přičemž hlava jde jako první.

Cvik opakujte 5x

Fit pain free komplexní protažení Counter Stretch.
Fit pain free komplexní protažení Counter Stretch – pozice 3. Foto: Foto: www.fitpainfree.com

Cvik č. 2: Knee Drops

Při této uvolňující rotaci v leže si protáhneme svaly okolo páteře, zvýšíme její pohyblivost, protáhneme si prsní svaly a zároveň si protáhneme i posílíme svaly okolo kyčlí.

Knee Drops – cvik proti bolesti bederní páteře
Knee Drops – cvik proti bolesti bederní páteře. Foto: www.fitpainfree.com

Základní pozice:

Lehněte si na záda. Pokrčte nohy, chodidla jsou na zemi. Nohy jsou přitom na větší šíři, než jsou kyčle. Upažte, dlaně držte vzhůru.

Provedení cviku:

 1. Nádech. S výdechem položte nohy vpravo, hlavu otočte vlevo.
 2. Zatlačte pravou nohu do země.
 3. Stáhněte levou hýždi a opatrně zatlačte levý bok dopředu.
 4. Levé rameno a lopatka leží na zemi, stáhněte je od uší dolů.
 5. Nadechněte se 2x do břicha. Břicho se vám s nádechem zvedá a s výdechem klesá. Horní část těla relaxuje. Časem se pokuste dýchat do celého trupu – nejen do břicha, ale i do stran a do zad tak, aby se celý trup jako válec s nádechem rozšiřoval a s výdechem zmenšoval. Vyměňte strany.

Cvik opakujte 10x na každou stranu.

Knee Drops 2– cvik proti bolesti bederní páteře
Knee Drops – krok 2. Foto: www.fitpainfree.com

Fit Pain Free se představuje

Fit Pain Free je nová metoda cvičení, jejíž základy k nám přišly z Ameriky. Na jejím vývoji se podílí i Češka žijící v USA Líba Plačková. U nás ji propaguje zkušená lektorka a trenérka Hana Toufarová. Metoda Fit Pain Free neřeší jen bolest samotnou, ale hledá její příčiny, a ty se snaží odstranit. Jedná se o metodu izolovaného cvičení, která se zaměřuje na jednotlivé svaly tak, aby každý z nich pracoval správně. Metodu Fit Pain Free mohou cvičit děti, dospělí i senioři, začátečníci i vrcholoví sportovci. Vydat se můžete na skupinové lekce, které se konají po celé České republice, nebo zvolit individuální konzultaci. A pokud vás láká instruktorská kariéra, můžete se zúčastnit workshopů nebo školení a stát se lektorem Fit Pain Free. Více informací najdete na www.fitpainfree.com

Fit pain free - Hana Toufarová
Hana Toufarová. Foto: www.fitpainfree.com

 

Kdy a kde?

Nově jsou pro všechny zájemce, které metoda FitPainFree oslovila, připraveny krásné nové prostory v hotelu Diplomat (Praha 6, Evropská 15). Na výběr jsou nejen jednotlivé konzultace po měsíci, ale také 12týdenní terapie (6 konzultací) v rozmezí 14 dnů nebo intenzivní kondiční lekce 2–3x týdně. Po dobu konzultace je pro klienty zajištěno i parkování, 2 min od hotelu Diplomat je zastávka metra Dejvická.

Další možností je účast ve skupinových lekcích FitPainFree, které povede Hanka Toufarová od 31.11., a to každý čtvrtek 18.00-19:00 v centru trvalého zdraví Cordeus (stanice metra i tramvaje Bořislavka). Počet míst je 13, proto je nutná rezervace.

Více na facebooku FitPainFree Praha nebo na tel. 602 587 969.

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*