Aby práce nebolela: Naučte se sedět správně a každou hodinu se protáhněte

Většinu dne strávíme sezením – ve škole, v kanceláři, v autě, u televize… Dlouhé sezení však má podle odborníků na naše tělo více než negativní dopady. „Když se nepohybujeme, všechny jeho funkce se zpomalují a svaly ochabují – i ty hluboké, které stabilizují páteř. Není divu, že začne docházet k deformacím a degeneraci pohybového aparátu. Vůbec by se tak ale nemuselo dít, pokud bychom se naučili sedět správně a dělali si pravidelné „protahovací” pauzy,“ říká Hana Toufarová, průkopnice nové rehabilitační metody Fit Pain Free u nás.

Fit pain free
Naučte se správně sedět. Foto: www.fitpainfree.com

„Lidé dřív více fyzicky pracovali, a tedy se hýbali. Dnes nemají dostatek pohybu ani děti do pěti let. Jakmile si ve škole navíc sednou do lavic, přestanou se hýbat téměř úplně. Pro tělo je to šok, protože přirozeně pohyb potřebuje, není nastaveno na dlouhé sezení. Začne si ulevovat, vytvářet špatné návyky a problém a bolesti jsou na světě,“ vysvětluje Hana Toufarová, lektorka metody Fit Pain Free, izolovaného cvičení, které se zaměřuje na to, že se věnuje každému svalu zvlášť, aby se znovu naučil pracovat tak, jak má.

„Dlouhodobé sezení není pro tělo dobré. Některé svaly potom ochabují nebo jsou nepřirozeně dlouho v protažení. Stává se pak, že úplně přestanou pracovat a jejich funkci musí převzít jiné svaly. Ale i ty se po nějaké době unaví, protože pracují jinak a více, než by měly. A to se po čase projeví bolestí. Při individuálních konzultacích se proto vždy lidí ptáme, jak vypadá jejich pracovní den, kolik času sedí nebo stojí a v jaké pozici. Často se stane, že přijde paní s bolestí kolen, pak nám ukáže posed, v němž tráví šest až osm hodin denně, a je jasno: spousta lidí dá totiž při sezení nohy pod sebe a ještě je překříží. Tím přestane v kolenou dostatečně proudit krev, lymfa, stlačené jsou svaly, vazy, šlachy i nervy, a kolena bolí,“ říká Hana Toufarová s tím, že v takovýchto případech stačí někdy nastavit správné sezení, přidat pravidelné protažení, a člověk se tak může bolestí brzy zbavit.

Fit pain free - naučte se správně sedět
Každou hodinu si pak nastavte na mobilu budík a protáhněte se. Foto: www.fitpainfree.com

A jak tedy sedět správně?

  • Nohy mějte na šířku pánve, špičky chodidel směřují dopředu.
  • Kotníky, kolena i kyčle jsou v jedné rovině.
  • V kolenou by neměl být menší úhel než 90 stupňů.
  • Srovnejte záda, ramena a lopatky stáhněte dolů směrem k pasu, měli byste být mírně prohnutí v bedrech.

Jak správně do stoje

  • Každou hodinu si pak nastavte na mobilu budík a protáhněte se, třeba tímto cvikem metody Fit Pain Free, který udělá dobře celému vašemu tělu – skvěle posílí mezilopatkové svaly i všechny extenzory páteře (tj. svaly okolo páteře), a navíc jím hezky protáhnete prsní svaly, zpevníte stehna a hýždě a zlepšíte celkovou stabilitu těla.
  • Sedněte si na židli. Zvolte takovou, abyste měli chodidla na zemi a v kolenou 90°. Nohy mějte na šířku kyčlí, špičky směřují dopředu. Seďte rovně, dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě.
  • Pomalu si stoupněte. Dbejte na to, aby byly oba lokty stále vzadu (tak, že je nevidíte). Kolena jsou ve stejné šíři – nesmí jít od sebe ani k sobě. Posaďte se zpět na místo. Během cviku se soustřeďte, aby byly lokty stále vzadu, lopatky u sebe, ramena od uší a kolena ve stejné šíři. Pohyb nahoru i dolů mějte zcela pod kontrolou a dosedejte pomalu.

Cvik opakujte 10x.

Fit pain free - naučte se správně sedět
Pomalu si stoupněte. Dbejte na to, aby byly oba lokty stále vzadu. Foto: www.fitpainfree.com

Aby bylo tělo zdravé, musí správně fungovat každý sval

Fit Pain Free je nová metoda cvičení, jejíž základy k nám přišly z Ameriky. U nás ji propaguje lektorka a trenérka Hana Toufarová. Fit Pain Free je metoda izolovaného cvičení, která se zaměřuje na jednotlivé svaly tak, aby každý z nich pracoval správně. Odhalíte příčiny bolestí a špatné pohybové návyky nahradíte těmi správnými. Mohou ji cvičit děti, dospělí, senioři, začátečníci i vrcholoví sportovci. Vydat se můžete na skupinové lekce, které se konají po celé České republice, anebo můžete zvolit individuální konzultaci. V rámci ní lektorka provede vstupní diagnostiku, vybere a naučí vás vybrané cviky a na míru vám vytvoří tréninkový plán. Domů si odnesete soubor cviků, s přesným popisem a fotkami, s jejich pořadím i počtem opakování. Pokud vás láká instruktorská kariéra, můžete se zúčastnit školení a stát se lektorem Fit Pain Free.

Více informací najdete na www.fitpainfree.com

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*