Aerobik Češi milují. Proč je u nás celá desetiletí tak oblíbený?

Aerobik Češi prostě milují. A to už několik desetiletí. O jeho oblibě svědčí i to, že se naši závodníci v tomto sportu umísťují na mezinárodních závodech na předních příčkách a česká závodnice Adéla Citová letos dokonce vybojovala zlatou v kategorii dospělých žen! Proč je tento sport právě u nás stále tolik populární?

 

Stříbrné dospělé trio v sestavě Adéla Citová, Eliška Martinovská, Karolína Jánská z Juniorského Fitness Klubu Louny
Stříbrné dospělé trio v sestavě Adéla Citová, Eliška Martinovská, Karolína Jánská z Juniorského Fitness Klubu Louny. Foto: www.fisaf.cz

„Aerobik u nás rozhodně není cvičením, které by jen dožívalo v srdcích a tělech čtyřicátnic a padesátnic. Spousta českých žen totiž touží po jednoduchých, ale přitom rytmických krocích, které bez problému zvládnou. Jedná se o cvičení, které není „na sílu“, a je opakem funkčních tréninků a silových výkonnostních lekcí, zkrátka je určeno pro normální ženské jakéhokoliv věku, které si chtějí cvičení hlavně užít,” říká Jana Hubačová, manažerka Školy fitness profesionálů Fisaf.cz, která pořádá vzdělávací kurzy pro instruktory.

Jedná se o jednu z nejstarších vzdělávacích organizací tohoto druhu u nás, která udává i trendy ve formách cvičení. „Loni jsme zaznamenali velký nárůst zájmu o kurzy Instruktor aerobiku a Fitness Core, jehož velkou součástí je rovněž aerobní cvičení, a myslíme si, že tento trend bude nadále pokračovat,“ doplňuje Jana Hubačová.

Podobně je tomu dnes s oblibou aerobiku například i v Itálii, kde se konají největší fitness veletrhy v Evropě. „Tam je aerobik stále stejně populární jako u nás. O tom, že se těší čím dál větší oblibě, svědčí i to, kolik má forem,“ dodává odbornice.

Česko se hýbe
Aerobik se těší čím dál větší oblibě. Foto: www.fisaf.cz

V čem je aerobik výjimečný

Historie aerobního cvičení se začala psát počátkem 80. let v USA a za jeho zakladatele je považován americký lékař Kenneth Cooper, který se zabýval vlivem sportu na lidský organismus. Slavná americká tanečnice Jackie Sorensonová pak cvičení při hudbě obohatila o taneční prvky, a aerobik tak získal zábavnou složku, a tedy i atraktivitu.

Unikátnost aerobiku spočívá v tom, že se jedná o cvičení prováděné ve středně vysoké intenzitě, kdy nevzniká nežádoucí kyslíkový dluh, a můžeme se mu tedy věnovat dlouhou dobu (proto by mělo být součástí všech cvičebních programů). Podle průzkumů pak pravidelné aerobní cvičení posílí pohybový i kardiovaskulární systém, zvyšuje kapacitu plic, přirozeně formuje postavu a v kombinaci s hudbou působí pozitivně na naši psychiku.

Rekreační formě aerobiku se může věnovat každý zdravý člověk, není vhodný pouze pro lidi s nadváhou nebo těhotné ženy, které s ním nemají dřívější zkušenost. Aerobikové lekce jsou oblíbené i mezi dětmi, protože jsou zábavné, ale tady se musí vždy přihlédnout k jejich věku a kondici.

„Aerobikové lekce v současnosti nabízí mnoho fitness center. Když se rozhodujete, kam začít chodit, doporučila bych nejprve zajít se podívat na několik ukázkových lekcí, a pak si vybrat tu, která vám bude svým zaměřením nejvíce vyhovovat. Zcela stěžejní je tady totiž osobnost instruktora – jakou vytvoří choreografii a jak ji přizpůsobí cvičícím. Někdo má hodiny zaměřené více na posilování, jiný na tanec. Obecně však platí, že každá cvičební lekce aerobiku by měla zahrnovat zahřátí, blok aerobního cvičení, zklidnění, posilování a nakonec protažení,“ podotýká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz.

Pokud se chcete stát instruktorem nebo se dozvědět víc o cvičení, které máte rádi, zajděte si na kurz Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz

Změňte svůj životní styl a staňte se instruktorkou

Pokud vás cvičení baví, chcete se dozvědět ještě více o svém těle, a třebas se i stát profesionální instruktorkou, přihlaste se na kurzy do Školy fitness profesionálů FISAF.cz. Ta nabízí unikátní třístupňový vzdělávací systém a kurzy mají akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Začít můžete třeba hned 1. února 2019, kdy začíná kurz Fisaf Fitness Core, což je první stupeň pro všechny další už specializované instruktorské kurzy. Za 55 hodin se v něm naučíte vše potřebné z anatomie, fyziologie i základy správné výživy. Po úspěšném absolvování kurzu obdržíte diplom absolventa. Pokračovat můžete třeba právě kurzem Instruktor aerobiku a pak už se rovnou vydat na lektorskou dráhu. Více na www.fisaf.cz

Inspirace z Čech pro celý svět

Čeští závodníci jsou naprostými špičkami ve sportovním aerobiku a zpravidla si domů odvážejí nejvíce medailí. Nejinak tomu bylo letos, kdy si ze světového šampionátu naši závodníci kromě rekordního počtu ocenění odvezli i zlatou medaili v kategorii dospělých žen, když mladinká česká závodnice Adéla Citová porazila zkušené zahraniční konkurentky. „Naši reprezentanti jsou na prestižních soutěžích po celém světě vždy obávanými soupeři. Kromě perfektně zvládnutého fyzického výkonu totiž nabízejí porotě i divákům ještě něco navíc – a sice dokážou vyvolat úžasný celkový estetický dojem, a zejména našim českým ženám a dívkám nechybí pověstný šarm,“ uzavírá Jana Havrdová.

Česko se hýbe ve školách
Do projektu se každoročně zapojují stovky škol a tisíce dětí . Foto: www.fisaf.cz

Česko se hýbe ve školách

Své nacvičené aerobní sestavy mohou předvést děti z mateřských, základních a středních škol, ale také ze školních klubů a jiných školních volnočasových aktivit v projektu Česko se hýbe ve školách. Do projektu se každoročně zapojují stovky škol a tisíce dětí a jeho hlavním cílem je motivovat děti a mládež od 5 do 18 let k pohybu a ukázat jim, že aktivní trávení volného času je především zábava. „Děti si přes rok se svým instruktorem vytvářejí choreografii, která je baví, a nacvičují v týmů různé aerobní sestavy. Cvičí, tančí při hezké hudbě, ale k soutěžení pak patří i hezké dresy a účesy, které ocení zejména holčičky. Přidanou hodnotou projektu pak je i to, že se děti naučí mnohým pro život důležitým dovednostem – musejí spolupracovat a umět se domluvit,” upřesňuje Jitka Literová, manažerka projektu Česko se hýbe ve školách. Více na www.ceskosehybe.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*