Od chvíle, kdy se u nás aerobik poprvé objevil, uteklo téměř 40 let. Přesto stále patří, zvláště mezi ženami, mezi nejoblíbenější druh cvičení. Své o tom ví Jana Havrdová, prezidentka FISAF.cz, i Adéla Citová, naše nejúspěšnější závodnice a několikanásobná mistryně Evropy i světa.
Když populární zpěvák Ivan Mládek zpíval v roce 1985 ve své písni „…aerobik, aerobik, co zas je to za volovinu…“, určitě netušil, že tahle nová cvičební vlna, která se rychle šířila světem, vydrží bavit ženy, ale i muže dalších dlouhých 40 let. Za zakladatele aerobiku je považován americký lékař Kenneth Cooper, který se v 80. letech zabýval vlivem sportu na lidský organismus. Rytmickému cvičení při hudbě pak dodala na atraktivitě slavná americká tanečnice Jackie Sorensonová, která jej obohatila o taneční prvky. Není divu, že se nové zábavné cvičení rychle rozšířilo ze Spojených států dále do světa.
Cvičení nabité energií a svobodou
„Dobře si vzpomínám na druhou polovinu 80. let, kdy se u nás aerobik poprvé objevil. Bylo to jako zjevení. Do té doby byla totiž asi nejakčnějším cvičením tzv. jazzgymnastika. Jenže aerobik ji posunul mnohem dál – temperamentní cvičení na rytmickou hudbu nabité energií. Navíc, jako kdyby aerobik symbolizoval přicházející novou dobu – svobodnější a plnou optimismu,“ vzpomíná Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. A na otázku, čím to je, že se u nás aerobik dodnes těší neutuchající oblibě, i když už existuje tolik jiných druhů cvičení, odpovídá: „Aerobik je jedinečný v mnoha ohledech. Především se jedná o cvičení ve středně vysoké intenzitě, takže se mu může věnovat po dlouhou dobu téměř každý zdravý člověk (při vynechání všech poskoků ho můžou cvičit dokonce i těhotné ženy a lidé s vyšší nadváhou). Zdravotní benefity jsou známé – pravidelné aerobní cvičení posiluje pohybový i kardiovaskulární systém a zvyšuje kapacitu plic. Ale aerobik má ještě spoustu dalších výhod – například při pravidelném cvičení přirozeně formuje postavu, což ocení mnoho žen i mužů. A především – taneční cvičení v kombinaci s hudbou působí velmi pozitivně na naši psychiku, přináší uvolnění, pohodu a dobrou náladu,“ říká Jana Havrdová, prezidentka FISAF.cz, která byla také jednou ze členek stepového fitness týmu Těžká směs, který zvítězil na mistrovství světa v aerobiku v letech 2002 a 2003.
Jsme aerobiková velmoc!
Aerobní cvičení při hudbě se v nejrůznějších podobách cvičí ve fitness centrech napříč celou Českou republikou a pro mnoho žen i mužů představuje ideální způsob aktivního trávení volného času a posilování vlastní kondice. Skvělou pověst ovšem mají od devadesátých let i čeští profesionální závodníci ve sportovním aerobiku, kteří patří ke světovým špičkám. K ikonám českého aerobiku, jakými byla Olga Šípková nebo Denisa Barešová, přibyla v posledních letech například mladičká závodnice Adéla Citová (23 let). Ta poté, co se stihla stát dvojnásobnou mistryní světa a několikanásobnou mistryní Evropy i České republiky už sice svou závodní kariéru v loňském roce ukončila, ale aerobiku se samozřejmě hodlá věnovat i v budoucnu – třeba v roli trenérky. A jak vzpomíná na své začátky a na ty, kteří ji při cestě na trůn královny českého sportovního aerobiku nejvíce ovlivnili?
Rodiče a trenérka – bez nich by to nešlo
„K aerobiku jsem se dostala přes různé taneční kroužky. Nejvíce mě nasměrovali a podporovali rodiče. Třeba taťka se mnou chodil běhat, abych nemusela sama. Také trenérka Jitka Hofmannová, která nás ve Fitness Klubu Louny svým způsobem koučovala i do života.
Jako trenérka je přísná, ale i férová – dělá závodnicím velmi dobré zázemí, řekla bych, že pro ně dělá první poslední, aby měly komfort a klid na cvičení. A ony ji za to odměňují pěknými výsledky,“ říká Adéla Citová a vysvětluje, v čem je podle ní aerobik specifický. „Na aerobiku mě nejvíc baví různorodost. V tom je podle mne jedinečný. Závodnice musí mít sílu, přitom musí být elegantní, flexibilní, dělat dobrý dojem, ale zároveň musí mít perfektní fyzičku. Celou sestavu se musíte snažit o přirozenou mimiku, úsměv, i když už vám minimálně od půlky sestavy došly síly…,“ směje se Adéla Citová.
A kolik času musí člověk aerobiku věnovat, aby se z něj stal mistr světa? „No přece všechen! Člověk tím musí žít! To není mimoškolní aktivita. Já osobně jsem trénovala každý den kromě neděle a k tomu jsem chodila běhat a posilovala. Takže z běhání do školy, ze školy na trénink a pořád dokola. Člověk musí aerobik opravdu milovat,“ konstatuje na závěr Adéla Citová, naše nejúspěšnější reprezentantka ve sportovním aerobiku posledních let.
Máme fitness vzdělávání na nejvyšší úrovni
Jen na posledním mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku, které se konalo 28. 11. 2021 ve francouzském Agenu a jehož se zúčastnilo 120 závodníků ze 7 zemí, získala Česká republika 9 zlatých, 8 stříbrných a 6 bronzových medailí. Čemu vděčíme za to, že máme tolik šampionů právě v aerobiku?
Velké zásluhy na vzniku široké členské základny, špičkové úrovni trenérů i skvělé pověsti našich závodníků ve světě má Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, který už téměř 30 let vytváří stabilní zázemí a všestranně kluby podporuje. Jednou z jeho hlavních činností je Škola fitness profesionálů FISAF.cz, která je předním českým poskytovatelem národně i mezinárodně uznávaného vzdělávání ve fitness a nabízí širokou škálu kvalitních rekvalifikačních vzdělávacích kurzů jak pro různé styly cvičení pro širokou veřejnost, tak i pro trenéry výkonnostního sportovního aerobiku.
„Všechny kurzy jsou speciálně navrženy tak, aby pomohly účastníkům co nejlépe nastartovat kariéru v oblasti zdraví a fitness povolání. Jsou vedeny špičkovými lektory, kteří ve fitness profesích působí řadu let, sledují nejmodernější trendy a rozvíjejí mezinárodní spolupráci ve svých oblastech specializace. Všechny kvalifikace jsou akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a pro oblast Group Fitness a Youth Fitness má FISAF dokonce akreditaci jedné z nejvýznamnějších mezinárodních organizací v tomto oboru – EuropeActive – a Evropského registru fitness profesionálů, který je zárukou vynikající profesionální úrovně lektorů. Jsou rovněž plně podporovány Českou komorou fitness a Českým registrem fitness profesionálů,“ uzavírá Jana Hubačová, manažerka vzdělávání FISAF.cz.
Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz patří mezi nejaktivnější sportovní svazy v ČR. Sdružuje na 88 sportovních klubů, přes 2 700 registrovaných závodníků a každoročně pořádá cca 40 sportovních soutěží. Odborníci ze Školy fitness profesionálů FISAF.cz mají více než 20letou praxi ve vzdělávání instruktorů, kteří se zaměřují na sportování s dětmi, aerobik a zdravý pohyb. FISAF.cz např. zaštiťuje celorepublikové osvětové projekty Děti na startu a Česko se hýbe. Více na www.fisaf.cz