Aerobik Čechy baví už 40 let. A jsme v něm opravdu dobří!

Od chvíle, kdy se u nás aerobik poprvé objevil, uteklo téměř 40 let. Přesto stále patří, zvláště mezi ženami, mezi nejoblíbenější druh cvičení. Své o tom ví Jana Havrdová, prezidentka FISAF.cz, i Adéla Citová, naše nejúspěšnější závodnice a několikanásobná mistryně Evropy i světa. 

Aerobik Čechy baví už 40 let. A jsme v něm opravdu dobří! (Foto: www.fisaf.cz)

Když populární zpěvák Ivan Mládek zpíval v roce 1985 ve své písni „…aerobik, aerobik, co zas je to za volovinu…“, určitě netušil, že tahle nová cvičební vlna, která se rychle šířila světem, vydrží bavit ženy, ale i muže dalších dlouhých 40 let. Za zakladatele aerobiku je považován americký lékař Kenneth Cooper, který se v 80. letech zabýval vlivem sportu na lidský organismus. Rytmickému cvičení při hudbě pak dodala na atraktivitě slavná americká tanečnice Jackie Sorensonová, která jej obohatila o taneční prvky. Není divu, že se nové zábavné cvičení rychle rozšířilo ze Spojených států dále do světa.

Cvičení nabité energií a svobodou

„Dobře si vzpomínám na druhou polovinu 80. let, kdy se u nás aerobik poprvé objevil. Bylo to jako zjevení. Do té doby byla totiž asi nejakčnějším cvičením tzv. jazzgymnastika. Jenže aerobik ji posunul mnohem dál – temperamentní cvičení na rytmickou hudbu nabité energií. Navíc, jako kdyby aerobik symbolizoval přicházející novou dobu – svobodnější a plnou optimismu,“ vzpomíná Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. A na otázku, čím to je, že se u nás aerobik dodnes těší neutuchající oblibě, i když už existuje tolik jiných druhů cvičení, odpovídá: „Aerobik je jedinečný v mnoha ohledech. Především se jedná o cvičení ve středně vysoké intenzitě, takže se mu může věnovat po dlouhou dobu téměř každý zdravý člověk (při vynechání všech poskoků ho můžou cvičit dokonce i těhotné ženy a lidé s vyšší nadváhou). Zdravotní benefity jsou známé – pravidelné aerobní cvičení posiluje pohybový i kardiovaskulární systém a zvyšuje kapacitu plic. Ale aerobik má ještě spoustu dalších výhod – například při pravidelném cvičení přirozeně formuje postavu, což ocení mnoho žen i mužů. A především – taneční cvičení v kombinaci s hudbou působí velmi pozitivně na naši psychiku, přináší uvolnění, pohodu a dobrou náladu,“ říká Jana Havrdová, prezidentka FISAF.cz, která byla také jednou ze členek stepového fitness týmu Těžká směs, který zvítězil na mistrovství světa v aerobiku v letech 2002 a 2003.

Aerobik Čechy baví už 40 let. A jsme v něm opravdu dobří! (Foto: www.fisaf.cz)

Jsme aerobiková velmoc!

Aerobní cvičení při hudbě se v nejrůznějších podobách cvičí ve fitness centrech napříč celou Českou republikou a pro mnoho žen i mužů představuje ideální způsob aktivního trávení volného času a posilování vlastní kondice. Skvělou pověst ovšem mají od devadesátých let i čeští profesionální závodníci ve sportovním aerobiku, kteří patří ke světovým špičkám. K ikonám českého aerobiku, jakými byla Olga Šípková nebo Denisa Barešová, přibyla v posledních letech například mladičká závodnice Adéla Citová (23 let). Ta poté, co se stihla stát dvojnásobnou mistryní světa a několikanásobnou mistryní Evropy i České republiky už sice svou závodní kariéru v loňském roce ukončila, ale aerobiku se samozřejmě hodlá věnovat i v budoucnu – třeba v roli trenérky. A jak vzpomíná na své začátky a na ty, kteří ji při cestě na trůn královny českého sportovního aerobiku nejvíce ovlivnili?

Rodiče a trenérka – bez nich by to nešlo

K aerobiku jsem se dostala přes různé taneční kroužky. Nejvíce mě nasměrovali a podporovali rodiče. Třeba taťka se mnou chodil běhat, abych nemusela sama. Také trenérka Jitka Hofmannová, která nás ve Fitness Klubu Louny svým způsobem koučovala i do života.

Jako trenérka je přísná, ale i férová – dělá závodnicím velmi dobré zázemí, řekla bych, že pro ně dělá první poslední, aby měly komfort a klid na cvičení. A ony ji za to odměňují pěknými výsledky,“ říká Adéla Citová a vysvětluje, v čem je podle ní aerobik specifický. „Na aerobiku mě nejvíc baví různorodost. V tom je podle mne jedinečný. Závodnice musí mít sílu, přitom musí být elegantní, flexibilní, dělat dobrý dojem, ale zároveň musí mít perfektní fyzičku. Celou sestavu se musíte snažit o přirozenou mimiku, úsměv, i když už vám minimálně od půlky sestavy došly síly…,“ směje se Adéla Citová.

A kolik času musí člověk aerobiku věnovat, aby se z něj stal mistr světa? „No přece všechen! Člověk tím musí žít! To není mimoškolní aktivita. Já osobně jsem trénovala každý den kromě neděle a k tomu jsem chodila běhat a posilovala. Takže z běhání do školy, ze školy na trénink a pořád dokola. Člověk musí aerobik opravdu milovat,“ konstatuje na závěr Adéla Citová, naše nejúspěšnější reprezentantka ve sportovním aerobiku posledních let.

Aerobik Čechy baví už 40 let. A jsme v něm opravdu dobří! (Foto: www.fisaf.cz)

Máme fitness vzdělávání na nejvyšší úrovni

Jen na posledním mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku, které se konalo 28. 11. 2021 ve francouzském Agenu a jehož se zúčastnilo 120 závodníků ze 7 zemí, získala Česká republika 9 zlatých, 8 stříbrných a 6 bronzových medailí. Čemu vděčíme za to, že máme tolik šampionů právě v aerobiku?

Velké zásluhy na vzniku široké členské základny, špičkové úrovni trenérů i skvělé pověsti našich závodníků ve světě má Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, který už téměř 30 let vytváří stabilní zázemí a všestranně kluby podporuje. Jednou z jeho hlavních činností je Škola fitness profesionálů FISAF.cz, která je předním českým poskytovatelem národně i mezinárodně uznávaného vzdělávání ve fitness a nabízí širokou škálu kvalitních rekvalifikačních vzdělávacích kurzů jak pro různé styly cvičení pro širokou veřejnost, tak i pro trenéry výkonnostního sportovního aerobiku.

„Všechny kurzy jsou speciálně navrženy tak, aby pomohly účastníkům co nejlépe nastartovat kariéru v oblasti zdraví a fitness povolání. Jsou vedeny špičkovými lektory, kteří ve fitness profesích působí řadu let, sledují nejmodernější trendy a rozvíjejí mezinárodní spolupráci ve svých oblastech specializace. Všechny kvalifikace jsou akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a pro oblast Group Fitness a Youth Fitness má FISAF dokonce akreditaci jedné z nejvýznamnějších mezinárodních organizací v tomto oboru – EuropeActive – a Evropského registru fitness profesionálů, který je zárukou vynikající profesionální úrovně lektorů. Jsou rovněž plně podporovány Českou komorou fitness a Českým registrem fitness profesionálů,“ uzavírá Jana Hubačová, manažerka vzdělávání FISAF.cz.

Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz patří mezi nejaktivnější sportovní svazy v ČR. Sdružuje na 88 sportovních klubů, přes 2 700 registrovaných závodníků a každoročně pořádá cca 40 sportovních soutěží. Odborníci ze Školy fitness profesionálů FISAF.cz mají více než 20letou praxi ve vzdělávání instruktorů, kteří se zaměřují na sportování s dětmi, aerobik a zdravý pohyb. FISAF.cz např. zaštiťuje celorepublikové osvětové projekty Děti na startu a Česko se hýbe. Více na www.fisaf.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*