Lidé jsou hladoví po pohybu a fitka jim ráda vycházejí vstříc – rozšířenou otevírací dobou i nabídkou služeb

Přesto, že o prázdninách bývá ve fitness centrech volněji, letos tomu bylo naopak. Jak se zdá, lidé jsou lační po pohybu a fitka jejich přání ochotně vyslyšela – například rozšířila otevírací dobu i nabídku služeb. A v tomto trendu pokračují i na podzim, kdy chystají řadu novinek, mimo jiné i lekce zaměřené na práci s postvirovým syndromem.

Jana Havrdová
Jana Havrdová. Foto: www.fisaf.cz

„Na zájmu lidí o cvičení ve fitness centrech je vidět, jak moc jim pohyb v době lockdownů chyběl. Také našim lektorům klienti scházeli, a tak se jim teď snaží maximálně vyjít vstříc. Překvapením byl v létě zvýšený zájem o skupinové lekce. I to je nejspíš důsledek dlouhých lockdownů, kdy lidi už nebavilo cvičit doma o samotě. Navíc – zacvičit si společně se stejně naladěnými lidmi, je ta nejlepší motivace a způsob, jak zahnat špatnou náladu. Mnoho lidí také využívá služeb osobních trenérů. A novinkou jsou lekce zaměřené na práci s postvirovým syndromem, postavené na správném dýchání, s nimiž přišla některá fitness centra,“ říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Klienti jsou náročnější na kvalitu služeb i sami na sebe

„Jednu pobočku máme plně samoobslužnou s bezkonkurenční otevírací dobou od 4:00 do 24:00. Naši „vlajkovou loď“ (Fitpeople Billa Jihlava) jsme opět zvětšili a vytvořili zázemí pro soukromé konzultace s klienty i měření InBody. Díky němu má klient například jasný přehled o tom, kde konkrétně zredukoval tělesný tuk nebo nabral svalovou hmotu,“ vysvětluje Zdeněk Štrof z Fitpeople v Jihlavě, který za nový trend považuje, že lidé daleko více dbají na kvalitu vybavení a služeb.

S tím souhlasí i Romana Štěpánková z Fitness URAL v Sokolově a dodává: „Je také znát, že lidé o sebe celkově více pečují v tom fyzickém slova smyslu a jsou na sebe i náročnější. Snažíme se jim předat myšlenku, že ve fitku se nedělají jen krásná těla, ale především zdravá těla. Zároveň se snažíme ještě více naslouchat jejich přáním a potřebám. Proto jsme jeli i přes prázdniny naplno. Ukázalo se, že to byla dobrá volba, protože klienti byli hladoví po pohybu a například skupinové lekce byly i přes prázdniny plně obsazené.“

Velký zájem je prý také o tréninky zaměřené na překážkové běhy, stejně jako o kruhové tréninky, PUMP (vytrvalostní cvičení), trampolíny nebo pilates. Na začátek školního roku pak v Sokolově připravili dopolední cvičení s dětmi, které se bude mnohým maminkám určitě hodit. „Už několik let se také věnujeme cvičení pro seniory, kteří se po dlouhé pauze s nadšením vrátili ke svým skupinovkám, kdy zvládají i technicky velmi náročná cvičení,“ dělí se o radost z úspěšného projektu Romana Štěpánková z Fitness URAL.

Více tíhneme k dynamickým lekcím

Mnozí zástupci fitness center se také shodují, že mezi jejich klienty stoupl zájem o dynamicky zaměřené lekce. „Po znovuotevření našeho centra si všímáme, že klienti tíhnou více k dynamickým lekcím – snad aby „setřásli“ napětí vyvolané pandemií. Proto jsme rozšířili i nabídku těchto lekcí. Zájem je hlavně o Total body, Bosu complete, Tabata spalování a zvláště ženy vítají lekce s výmluvným názvem Pevné pozadí a ploché břicho,“ říká Magda Sokolová z Fit4all v Brně, kde se letos také více než jindy chystají zaměřit na aktivity pro děti. „Otevíráme už i pro předškoláky řadu pohybových kurzů a také badmintonovou a tenisovou školu. Nově plánujeme i kurzy pro nastávající maminky a ženy po porodu. Je zřejmé, že domácí cvičení nemůže nikdy nahradit atmosféru, jaká vzniká při sportu s dalšími lidmi. Je skvělé porovnat své pokroky s ostatními a probrat získané zkušenosti. Zároveň je tu vždy trenér, ochotný poradit s technikou cvičení. Navíc málokdo si může doma dovolit prostornou posilovnu a investovat do množství pomůcek tak, aby byl trénink pestrý a tělo dostávalo stále nové podněty pro růst kondice,“ myslí si Magda Sokolová z Fit4all.

Lidé jsou hladoví po pohybu a fitka jim ráda vycházejí vstříc – rozšířenou otevírací dobou i nabídkou služeb Foto: www.fisaf.cz

Sauna i pro kardiaky, lekce správného dýchání

„Naše zařízení prošlo v loňském roce rozsáhlou, a i dle mínění našich klientů velmi povedenou rekonstrukcí, takže jim nyní můžeme nabídnout řadu novinek. Především 25 m dlouhý nerezový bazén, který skýtá nesčetně možností pro závodní i rekreační plavání, skupinové lekce, osobní tréninky i plavání pro děti. Velkým zážitkem je i návštěva Ceremoniální sauny se zabudovaným audiem a vyvýšenými stropy, ideální místo pro pořádání oblíbených saunových ceremoniálů. Další novinkou je infrasauna se speciální patentovanou technologií LavaTech, díky níž je světlo z tepelných zářičů filtrováno lávovým pískem, a proto je tato sauna vhodná dokonce i pro osoby s kardiovaskulárními obtížemi, které nemohou navštěvovat klasické finské sauny,“ přibližuje novinky Eva Kotěrová z Balance Club Brumlovka v Praze.

Na Brumlovce si zároveň dali za hlavní cíl podpořit posílení imunity klientů. „Rozšířili jsme nabídku skupinových lekcí o lekce zaměřené na práci s postvirovým syndromem a podporu lepší rekonvalescence a efektivního návratu ke cvičení a pohybu. Lekce jsou zaměřené na správné dýchání, práci dýchacích svalů a jejich správné propojení s prací končetin. K dobré imunitě jistě přispějí i lekce otužování v našem ochlazovacím bazénu na terase, které vedou instruktoři proškoleni Wim Hofovou metodou,“ dodává Eva Kotěrová z Balance Club Brumlovka.

Společnou snahu fit center pak asi nejvýstižněji shrnuje Romana Štěpánková ze sokolovského Fitness URAL: „Snažíme se, aby k nám klienti měli důvěru a abychom u některých z nich rozptýlili počáteční obavy z toho, že by je ve fitku někdo okukoval nebo hodnotil. Tak to opravdu není. U nás je skvělý ten, co se zvednul z gauče a přišel.“

Tip: Fit centra zvou 23. 9. na #BEACTIVE DAY!

  1. září otevřou fitness centra po celé ČR zdarma své brány veřejnosti! V rámci #BEACTIVE DAY se zapojí do projektu Evropský týden sportu a jejich návštěvníci se tak budou moct zúčastnit celé řady sportovních aktivit a akcí.

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*